Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Spolušéfka německé SPD reagovala na Trumpova slova o Antifě, teď čelí obviněním z podpory extremistů

Svět

  18:29
BERLÍN/PRAHA - Vlna rasově motivovaného násilí ve Spojených státech vyvolala reakce v řadě států světa. Mimo jiné v Německu. Zde padla na úrodnou půdu i kvůli prezidentu Donaldu Trumpovi, jenž tam patří k dlouhodobě nejméně oblíbeným světovým státníkům.

Saskia Eskenová foto: Wikipedia

Když šéf Bílého domu v neděli označil hnutí Antifa, jehož symboly byly vidět na řadě demonstrací, za teroristickou organizaci a požadoval jeho zákaz, reagovala na to spolupředsedkyně německých sociálních demokratů (SPD) Saskia Eskenová. Na Twitteru napsala: „58 a Antifa. Samozřejmě.“

O 58leté političce se ví, že na sociálních sítích ráda komentuje aktuální dění. Loni vyhrála vnitrostranické referendum a spolu s Norbertem Walterem-Borjansem se stala spolupředsedkyní německých sociálních demokratů.

Hlavně vyhrát v médiích. Trump nechal rozehnat demonstranty slzným plynem kvůli fotce s Biblí

Teď ale narazila. Její příspěvek vyvolal ostrou kritiku ostatních politických stran. Co mělo být zřejmě pokusem přihlásit se k antifašistické tradici SPD, a vymezit se tak vůči americkému prezidentovi, se nyní obrátilo proti ní.

Pod souhrnné označení Antifa (antifašisté) jsou v Německu řazeny i radikálně levicové organizace, sledované civilní kontrarozvědkou. Některé čelí obviněním z politicky motivovaného násilí, například zapalování aut pravicových politiků.

„Bez ohledu na Trumpa: odmítat rasismus a bojovat za lidskou důstojnost nemá nic společného s Antifou. Každý demokrat je antifašistou, ale ne každý antifašista je také demokratem,“ napsala například generální tajemnice liberálních Svobodných demokratů (FDP) Linda Teutebergová.

Kritikům Trumpa se nelíbí výhrůžky armádou ani pózování s Biblí, jemuž předcházel agresivní zásah policie

Vedení německých sociálních demokratů se za svou šéfku postavilo a vypustilo do světa podobný tweet jako ona: „157 a Antifa. Samozřejmě.“ Číslovka odkazuje k věku nejstarší politické strany v Německu. Naopak rakouští sociální demokraté (SPÖ), kteří původně příspěvek Eskenové také převzali, ho později smazali.

Ústavní soudkyně se spornou pověstí

SPD musela teprve před několika dny vysvětlovat, proč souhlasila se zvolením levicové regionální političky Barbary Borchardtové do ústavního soudu ve východoněmecké spolkové zemi Meklenbursko – Přední Pomořansko. Ruku pro ni tehdy zvedli i poslanci křesťanských demokratů (CDU) a postkomunistické Levice.

Borchardtová patří k zakládajícím členům sdružení Protikapitalistická levice (Antikapitalistische Linke – AKL). Jedná se o uskupení působící v rámci Levice. V materiálech AKL je požadována „zásadní změna systému“ a „odklon od kapitalistických majetkových poměrů“. I aktivity tohoto spolku jsou sledovány civilní kontrarozvědkou. Budoucí ústavní soudkyně ovšem nevidí důvod, proč by měla své členství ve sdružení ukončit.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!