1. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spor kolem památníku Breivikových obětí. Místní nechtějí příliš výraznou připomínku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 31Diskuse
Model památníku obětí masakru Anderse Breivika z dílny Jonase Dahlberga. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Model památníku obětí masakru Anderse Breivika z dílny Jonase Dahlberga. | foto: Jonas Dahlberg Studio

PRAHA/OSLO Norsko zažívá rozvášněný spor kolem památníku obětí masakru Anderse Breivika z roku 2011. Vláda se totiž rozhodla zrušit výstavbu kontroverzního uměleckého díla a postavit spíše decentní a umírněný památník poté, co dvacítka místních obyvatel podala žalobu na výstavbu. Památník by prý zničil přírodu a byl by příliš výraznou připomínkou masakru.

Norský ministr místních věcí a modernizace Jan Tore Sanner uvedl pro deník the Guardian, že památník navržený švédským umělcem Jonasem Dahlbergem stát nebude a to kvůli protestům místních obyvatel.

Přibližně dvacet obyvatel včetně několika, kteří pomáhali zachraňovat životy dětí při útoku, kvůli památníku žalovali stát. Snažili se tak o zastavení projektu, který popisují jako „znásilnění přírody“, jež by poškodilo jak přírodu, tak místní komunitu.

Dahlbergův památník, který by stál kolem 75 milionů korun, by „vyřízl“ tři a půl metru širokou „symbolickou ránu“ v poloostrově Sørbråten, který směřuje k ostrovu Utøya, kde v roce 2011 zemřelo 69 ze 77 obětí Breivikova útoku.

Kámen, který by byl vyjmutý z průrvy, by následně měl tvořit kamenný památník ve vládním komplexu v Oslu, kde pravicový extremista Breivik odpálil bombu a zabil osm lidí.

Místní tvrdí, že „ohyzdný monument“ by příliš zasahoval do krajinného rázu a sami by prý jen těžce nesli „tak dramatickou a vizuálně výraznou připomínku krveprolití“ na ostrově Utøya. Někteří geologové dokonce vyjádřili své pochybnosti o proveditelnosti takového projektu.

Vizualizace vzpomínkového místa na poloostrově, který směřuje z vnitrozemí k...

Vizualizace vzpomínkového místa na poloostrově, který směřuje z vnitrozemí k ostrovu Utoya.

Podle autora památníku má však monument pomáhat vypořádat se s traumatickou událostí právě tím, že se o ní bude nejen mluvit. „Rozhodnutí vlády zrušit kontrakt se mnou i s Public Art Norway jasně ukazuje, že nevěří, že umění by zde mělo hrát nějakou roli,“ uvedl Dahlberg pro reportéry.

I přes protesty tvůrce památníku i rektora Národní akademie umění v Oslu Jorna Christiana Mortensena a navzdory otevřenému dopisu od několika destíek předních umělců, se vláda rozhodla, že zastaví výstavbu.

Příliš důležité na přenechání politikům

„Následovat bude proces nového výběru památníku u ostrova Utøya, ale i nového monumentu u vládního komplexu,“ uvedl Sanner pro Guradian.

Rozhodnutí vlády bylo kritizováno i v norském periodiku Aftenposten, které věnovalo kontroverzi pět stran. Podle editorialu má vláda rozhodně „odlišné představy o tom, co vytváří dobrý prostor pro reflexi.“

„Úkol navrhnout a posoudit národní památník za 22. červenec, je příliš důležitý, než abychom jej nechali politikům a byrokratům,“ stojí v editorialu.

Breivik, který si nedávno změnil jméno na Fjotolf Hansen, byl odsouzen k 21 letům vězení, které mohou být prodlouženy až na doživotí.

mhMartin Hampejs
  • 31Diskuse

Najdete na Lidovky.cz