23. ledna 2019 19:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spor o Trumpovu zeď po pěti týdnech rozpočtové nouze směřuje ke kompromisu, píší média

Prezident USA Donald Trump při jednání v Oválné pracovně Bílého domu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident USA Donald Trump při jednání v Oválné pracovně Bílého domu. | foto: ČTK

Washington Demokratičtí a republikánští členové amerického Kongresu se možná přibližují kompromisu o stavbě hraniční zdi a uvolnění peněz pro fungování vládních institucí. Naznačují to informace středečních amerických médií. Šéf poslaneckého klubu demokratů ve Sněmovně reprezentantů Steny Hoyer novinářům řekl, že jeho kolegové zvažují možnost uvolnění „značné sumy dalších peněz“ na posílení hraniční bezpečnosti. Právě tím Trump mimo jiné podmiňuje obnovení toku vládních financí.

Trump před měsícem zablokoval financování čtvrtiny vládních úřadů, aby si vynutil souhlas demokratické většiny ve Sněmovně reprezentantů se stavbou zdi či plotu na hranicích s Mexikem. Demokraté dosud požadavek na uvolnění 5,7 miliardy dolarů (téměř 130 miliard korun) odmítali s tím, že prvním krokem k jednání musí být odblokování vládních financí.

Podle serveru Politico se proslýchá, že demokraté by nakonec mohli prezidentovi kýženou sumu poskytnout. Nebude ovšem výslovně určena na stavbu hraniční zdi, ale na posílení infrastruktury - nákup nových dronů, čidel, senzorů a rentgenových zařízení a na zvýšení platů pro pohraničníky.

Možnost uvolnit Trumpovi požadované finanční prostředky připustil i vlivný demokratický poslanec James Clyburn. I on ale podmínil vyplacení peněz tím, že je Bílý dům nepoužije na stavbu zdi. Clyburn ve středu v Kongresu hovořil o „zídce“, dronech a senzorech a o zvýšení personálního stavu pohraniční stráže.

Trump ale podle všeho na svých požadavcích zatím trvá. Na Twitteru ve středu napsal, že republikáni jsou v otázce zabezpečení hranic vzácně jednotni. „Chceme jednou provždy skoncovat se zločinností a drogami! Bezpečnost hranic a zeď! Nepochybně!“ napsal prezident.

Oběťmi sporu se stalo přes 700 tisíc státních zaměstnanců, kteří už pátý týden kvůli zablokování vládních financí nedostávají plat. Trump zatím ustoupit nehodlá přesto, že podle středeční zprávy listu The New York Times rozpočtová nouze ovlivňuje i chod Bílého domu. Politická agenda prezidentské kanceláře se zastavila, jediné, co Trumpa zajímá, je prý stavba hraniční zdi.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz