Vlna rezignací kvůli brexitu. V Británii končí ministr pro brexit, ministryně práce i klíčový tajemník |
Země unie podporují text smlouvy, na které se na pracovní úrovni shodli před týdnem vyjednavači obou stran. Politicky by ji měli v neděli na summitu schválit šéfové států a vlád EU27. Podle rakouského ministra pro EU Gernota Blümela je skoro šestisetstránkový dokument „spravedlivý kompromis“. Barnier doplnil, že podpora ze strany 27 států ho těší.
S navrženým textem takzvané rozvodové dohody už minulou středu souhlasila britská vláda. Premiérku Theresu Mayovou ale nyní čeká zásadní zkouška, když bude muset dokument prosadit ve skeptickém britském parlamentu.
Text samotné smlouvy o vystoupení je v zásadě hotový. Dojednat zbývá především otázku, do kdy bude možné v případě potřeby prodloužit přechodné období, nyní domluvené do konce roku 2020.
Mayová před podnikateli hájila svůj brexitový plán
|
Barnier a Evropská komise podle diplomatů navrhují konec roku 2022, termín je údajně pro většinu členských zemí přijatelný. Na prodloužení, které bylo do dohody zapracováno v očekávání složitých jednání především o dlouhodobém řešení celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem, by se musely shodnout obě strany.
Finanční závazky
Český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař po schůzce doplnil, že součástí diskusí také je, jak a jaké finanční závazky by z prodloužení přechodného období plynuly pro Londýn. Nynější konec přechodného období je svázán s koncem stávajícího víceletého finančního rámce, v němž se Británie ve smlouvě o vystoupení z EU zavázala splnit všechny své závazky.
Vládní krize kvůli brexitu. Podle médií se má v úterý hlasovat o nedůvěře kabinetu Mayové |
„Nebude (Británie) součástí nového víceletého finančního rámce, ale jakýmsi ad hoc způsobem by například mohla přispívat,“ vysvětlil Chmelař.
Podle něj se v pondělí také státy shodly na tom, že dojednaný text dohody by se už neměl v zásadních věcech otevírat. Případné technické požadavky zemí by se podle něj měly řešit například prohlášením na okraj nedělní Evropské rady. „Myslím, že je lze překonat deklarací k už přijatým vodítkům k nastavení budoucích vztahů,“ poznamenal.
Zatímco text samotné dohody je až na drobnosti již hotový, práce nyní intenzivně pokračují na související politické deklaraci obou stran o budoucnosti vzájemných vztahů.
Barnier v pondělí vyzval všechny strany rozhovorů, aby v nynější klíčové fázi „zachovaly klid“.
Základem diskuse o deklaraci, která hledí do budoucnosti je soupis oblastí z minulého týdne. Barnier upozornil, že cílem bude, aby Británie mohla jako země mimo EU opět získat zpět kontrolu nad svými zákony. Připravovaná deklarace podle něj „otevře dveře jednáním o ambiciózním hospodářském a strategickém partnerství v budoucnosti“.
Unijní vyjednavač předpokládá, že po konci přechodného období bude mít EU27 i Británie plnou kontrolu nad svými vlastními zákony a tvorbou pravidel. „Je to z naší strany zásadní pro integritu jednotného trhu. Je to zásadní pro Spojené království,“ uvedl Barnier a připomněl, že jedním z cílů zastánců brexitu v Británii bylo „převzít zpět kontrolu“.
Vzbouřenci proti Mayové se snaží získat podpisy pro nedůvěru
|