Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Sport a mříže. Evropské hry jako chlouba režimu, který šlape po lidských právech

Evropa

  7:00
BAKU/PRAHA - I když Human Rights Watch vyzvala Ázerbájdžán, aby propustil všechny politické vězně před zahájením Evropských her, zřejmě se tak nestane. Stěží bude vyslyšena i další výzva obránců lidských práv – aby slušné státy hry v této zemi bojkotovaly.

Na jedné straně monumentální sportovní infrastruktura, na druhé zoufalá situace vězňů svědomí. foto: MAFRA archiv, Baku2015.com // Koláž Šimon / LN

„Poté, až se uskuteční v Baku Evropské hry, lidé na celém světě zjistí, že Ázerbájdžán – to je Evropa,“ prohlásil ministr sportu Ázerbájdžánu Azad Rachimov. Možná se nemýlí. Ale Baku bude stát miliardy dolarů, aby ho Evropa přijala mezi sebe přesto, že všichni významní kritici režimu prezidenta Ilchama Alijeva sedí ve vězení.

Skleněné peklo v Baku. Kvůli levným fasádám uhořelo v mrakodrapu 16 lidí

„Asi mne jednou stejně zavřou,“ řekla před dvěma lety v rozhovoru pro LN (31. května 2013) vynikající investigativní ázerbájdžánská novinářka Chadidža Ismailovová. Jako první se ve své zemi odvážila přímo obvinit Alijevovu dynastii z těžkých korupčních zločinů. A Evropu z toho, že nad nimi kvůli velkým zásobám ropy, plynu a kaviáru zavírá oči.

Ani Chadídža se nemýlila. Dnes její jméno nejčastěji figuruje na seznamu těch, jejichž propuštění žádají četné evropské lidskoprávní organizace. Nejen ona ale bude sledovat megalomanskou sportovní podívanou skrze mříže. 

Obránce lidských práv, právník Intigam Alijev, také v rozhovoru pro LN ze 7. března 2013 předpovídal své zatčení. Ani on se nemýlil. Pět let by si měl odsedět Sejmur Chazi, 

Kaviárová diplomacie

komentátor listu Azadlyg (Svoboda). 30. července 2014 byla zatčena Lejla Junus, obránkyně lidských práv a členka Světové organizace proti mučení, ředitelka Institutu míru a demokracie. 5. srpna 2015 ji do vězení následoval její manžel, politolog Arif Junus. 

Plyn a kaviárová diplomacie. Západ je slepý k porušování lidských práv v Baku

16. dubna 2015 byl za údajné přisvojování donorských peněz odsouzen na šest let a šest měsíců žaláře další známý novinář a kritik Alijevova režimu Rasul Džafarov, který v rozhovoru pro LN v říjnu 2013 poukázal na to, že mnozí evropští poslanci i čeští politici využívají pohostinnosti ázerbájdžánského vedení. Pro tento způsob ázerbájdžánské diplomatické invaze se už vžil termín „kaviárová diplomacie“. Mezi ty, kdo mají nadstandardní vztahy s klanem prezidenta Alijeva, patří i současný předseda českého parlamentu Jan Hamáček.

Baku utrácí obrovské peníze ve chvíli, kdy ceny ropy padají a s nimi i ázerbájdžánská ekonomika. Přitom řada staveb nebude po hrách k užitku, což nápadně připomíná přípravy na olympijské hry v ruském letovisku Soči. Například z bakuského letiště vede nová silnice obehnaná efektně nasvícenou stěnou.

Nablýskané stadiony

Hlavním cílem bylo ovšem zakrýt před zahraničními hosty pohled na chudé čtvrti a vytvořit iluzi všudypřítomného rozkvětu. Podobně se Ázerbájdžánci snažili oslnit zahraniční hosty v roce 2012, když se v Baku konala soutěž Eurovize. Tehdy Rasul Džafarov organizoval alternativní akci „Zpívej pro demokracii“. Něco podobného chystal i teď.

Státní televize necelý týden před zahájením her ukazuje neustále prezidenta a jeho ženu Mechriban, která je šéfkou organizačního výboru Evropských her. Zdá se, že evropským politikům vůbec nebude vadit jednat s člověkem, který byl v roce 2012 vyhlášen mezinárodní organizací Amnesty International „korupčníkem roku“. Alijev tehdy zvítězil s přehledem nad lídry řady zemí, které jsou tradičně pokládány za baštu korupce na nejvyšší úrovni.

I poslední velký korupční skandál se týká prezidentského klanu. Privatizací největšího mobilního operátora v zemi – Azercell Telecom – mohla rodina vydělat až miliardu dolarů. Podle novinářů z Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), švédského televizního pořadu „Uppdrag Granskning“ (Mise – vyšetřovatel) a švédské zpravodajské agentury TT, kteří po tři měsíce studovali stovky stránek dokumentů, finančních uzávěrek, dokladů a dohod, může jít o největší korupční kontrakt v dějinách Švédska.

V Baku zatkli novinářku, odhalovala korupci ázerbájdžánského režimu v Česku

Právě Chadídža Ismailovová byla první ázerbájdžánskou novinářkou, která začala rozkrývat spletenec obchodních vztahů, finančních převodů a podvodných smluv, a nakonec jasně ukázala na původce zoufalé korupční situace v zemi – alijevovce. Společně s českou novinářkou Pavlou Holcovou z OCCRP dokázala také to, že útočištěm pro úspory rodiny Alijevových se v minulých letech stala i Česká republika. Mnozí vlivní ázerbájdžánští politici u nás nakupují pozemky i nemovitosti, vlastní obrovské vily i hotely.

Nejen čeští politici se stali dobrovolnou obětí „kaviárové diplomacie“ – obrovskými dietami vybavení a dárky ověšení ázerbájdžánští diplomaté provádějí v EU velmi invazivní politiku a je možné, že Evropské hry v Baku jsou jejím výsledkem.