2. října 2014 20:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Správce Hongkongu neodstoupí, varoval před následky demonstrací

Demonstranti odpočívají v ulicích Hongkongu. Na sloupu visí „vylepšený“ portrét... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti odpočívají v ulicích Hongkongu. Na sloupu visí „vylepšený“ portrét... | foto: Reuters

HONGKONG Hongkongská policie varovala před vážnými následky, pokud demonstranti obklíčí vládní budovy nebo se pokusí do nich proniknout. Organizátoři protestů ve středu prohlásili, že obsadí vládní objekty, pokud správce města Leung Čchun-jing nepodá do středeční půlnoci místního času (18:00 SELČ) demisi. Leung to ale těsně před vypršením lhůty odmítl. Čtvrteční protestní akce byly klidné, několik tisíc nespokojenců se ale shromáždilo u sídla vlády tohoto velkoměsta, které je pod čínskou správou. Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová vyzvala zúčastněné strany ke klidu.

Mluvčí hongkongské policie Steve Hui zdůraznil, že úřady nebudou tolerovat nezákonné obléhání vládních budov a vyzval demonstranty, aby zachovali klid a zdrženlivost. Vláda Hongkongu na demonstranty apelovala, aby okamžitě ukončili blokádu centra města, protože jejich akce narušují veřejný pořádek a činnost veřejných služeb.

Ultimátum uplynulo

Protestující dali vůdci Leungovi do středeční půlnoci ultimátum, aby rezignoval. Jeho kabinetu pak dali stejný termín na to, aby reagoval na jejich požadavek a zrušil kontroverzní volební reformu vydanou centrální vládou v Pekingu.

PSALI JSME:

Leung odejít odmítl a také varoval před následky, které by měl útok demonstrantů na sídlo správy městského regionu. Zároveň ale přislíbil vyjednávání mezi zástupci města a prodemokratického hnutí odporu.

Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v nadcházejících volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Čínská vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit nadpoloviční většinou hlasů speciální výbor, a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni budou přitom jen dva či tři uchazeči. Prodemokratičtí aktivisté chtějí, aby volby v roce 2017 byly plně demokratické.

Stejně jako v minulých dnech i ve čtvrtek v časných ranních hodinách znovu vyrazily do ulic Hongkongu tisíce demonstrantů, policie ale proti davu nezasáhla. Podle zpravodajského serveru BBC News hongkongské úřady mají v úmyslu počkat, dokud protesty samy neutichnou. "Může to trvat týden nebo měsíc, nevíme. Pokud ale nenastane chaos, pořádkovou policii do ulic nepošleme," citovala agentura Reuters nejmenovaný zdroj z hongkongské vlády.

Chaos nelze tolerovat

Za předsedu výkonné rady Hongkongu Leunga se razantně postavil Peking. Čínský lidový deník, který je oficiálním listem vládnoucí komunistické strany, dnes otiskl článek, který chválí Leunga za dosavadní řešení situace. "Ústřední vláda má plnou důvěru v předsedu Leunga a je plně spokojena s jeho jednáním. Peking bude dál Leungovo vedení silně podporovat," konstatoval Lidový deník. V jiném článku týž list odsuzuje chaos, který teď v Hongkongu panuje. "Chaos bere obyvatelům Hongkongu prosperitu a je v rozporu s jejich přáními," píše se v textu.

Čínský ministr zahraniční Wang I ve středu na setkání se svým americkým protějškem Johnem Kerrym varoval před "ilegálními protesty" v Hongkongu a zahraničním vměšováním do vnitřních záležitostí Číny. Kerry se při středečním setkání s Wangem vyslovil pro to, aby Čína volební systém změnila, nicméně Wang k tomu novinářům s rozhodností řekl: "Záležitosti Hongkongu jsou vnitřní věcí Číny. Všechny státy by měly respektovat její svrchovanost." Americký ministr také úřady v Hongkongu vyzval, aby respektovaly práva demonstrujících a aby jim umožnily v klidu projevit své názory. Wang zdůraznil, že žádný stát "nemůže tolerovat nelegální narušování veřejného pořádku". Podle něj jsou hongkongské úřady schopny situaci zvládnout.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!