Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Správkyně Hongkongu obvinila i další země z ‚dvojího metru.‘ Čínský parlament schválil kontroverzní zákon

Hongkongská předsedkyně místní správy Carrie Lamová oznamuje plůány ohledně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hongkongská předsedkyně místní správy Carrie Lamová oznamuje plůány ohledně... | foto: Reuters

Hongkong Hongkongská správkyně Carrie Lamová v úterý obvinila Spojené státy i další země z „dvojího metru“ ve svém přístupu k protestům, které v USA propukly po násilné smrti černocha George Floyda. Obhajovala při tom postup hongkongské správy proti loňským masivním protestům v asijském městě i schválení nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong čínským parlamentem. Informoval o tom deník South China Morning Post.

„Mají obavy o svou národní bezpečnost, ale co se týče naší národní bezpečnosti... na tu se dívají skrz růžové brýle,“ uvedla Lamová. „V USA vidíme, jak se s nepokoji vypořádávají místní správy, v porovnání s tím, jak se stavěly k téměř stejným nepokojům loni v Hongkongu,“ citovala správkyni agentura Reuters.

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání schválil přijetí kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování.

Kritické reakce se ihned ozvaly nejen ze Spojených států, ale také z dalších zemí, které považují zákon za omezení autonomie Hongkongu, k jejímuž zachování se Čína zavázala ve smlouvě s Británií při převzetí v roce 1997.

Práva a svobody budou zachovány

Americký prezident Donald Trump v reakci na tento krok v pátek oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení výjimek, které Hongkongu poskytují ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status.

Pokud jakákoliv země zavede sankce nebo rozhodne o změně obchodních vztahů, ohrozí tím hlavně své zájmy, řekla Lamová. „Cizí vlády reagovaly ostře, některé vyhrožovaly určitými kroky a já můžu jen dodat, že přijímají dvojí metr,“ uvedla správkyně.

Úřady v Hongkongu a Pekingu opakovaně ujišťují, že práva a svobody budou i v rámci nového zákony zachovány, což v úterý slíbila i Lamová. „Obavy veřejnosti“ kvůli zákonu jsou podle ní pochopitelné, protože jde v tuto chvíli pouze o návrh. Ten bude předán stálému výboru, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, k rozpracování podrobností jednotlivých článků. Definitivně by měl být zákon hotov v září.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!