Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Správkyně Hongkongu tvrdě odsoudila poškození parlamentu protestujícími. Stíhání původců násilí podpořil i Peking

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v pondělí odsoudila, že skupina... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v pondělí odsoudila, že skupina... | foto: Reuters

Hongkong Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v pondělí odsoudila, že skupina protestujících poničila parlamentní budovu. Na tiskové konferenci svolané ještě před svítáním uvedla, že propuštění zadržených by bylo v rozporu s principy právního státu. Stíhání původců násilí ze strany protestujících v pondělí podpořil i Peking, uvedla agentura AP.

Dvaadvacáté výročí předání Hongkongu pod čínskou správu v pondělí doprovázely další protesty proti politickým poměrům v tomto autonomním regionu a proti návrhu zákona umožňujícího vydávání osob k trestnímu stíhání do pevninské Číny.

Zatímco 190 000 lidí pokojně demonstrovalo v parku v centru města, skupina výtržníků ve večerních hodinách postupně prorazila kovovou bránu a skleněný vchod budovy parlamentu a tisíce demonstrantů poté areál několik hodin okupovaly. Policie po půlnoci místního času téměř všechny rozehnala i za použití slzného plynu.

„Tento druh násilného chování má dopad na základní hodnoty právního státu. Rozhořčilo mě a musím jej důrazně odsoudit,“ řekla Lamová na tiskové konferenci na ústředí policie. „Myslím, že občané to vidí podobně,“ dodala. Uvedla také, že ty, kteří porušili zákon, se vláda bude snažit postavit před spravedlnost.

Policisté použili proti demonstrantům pepřový sprej, zatímco protestující...
Řada demonstrantů nosí žluté či bílé přilby, nechybí ale ani jiné pokrývky hlav.

Čínská centrální vláda pustošení místního parlamentu v pondělí rozhodně odsoudila a vyjádřila podporu místním úřadům při trestním vyšetřování „strůjců násilných činů“. „Tyto závažné a nezákonné činy pošlapávají právní stát v Hongkongu, ohrožují společenský řád v Hongkongu a škodí základním zájmům Hongkongu,“ uvedl podle agentury AFP mluvčí čínského úřadu pro záležitosti Hongkongu a Macaa.

01.července 2019 v 22:24, příspěvek archivován: 02.července 2019 v 09:01

VIDEO: "This is something that we should seriously condemn" - Hong Kong Chief Executive Carrie Lam hopes "society will return to normal as soon as possible" following day of violent protests at Hong Kong's parliament https://t.co/0dMGEUDXMn https://t.co/iTL

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

"This is something that we should seriously condemn" - Hong Kong Chief Executive Carrie Lam hopes "society will return to normal as soon as possible" following day of violent protests at Hong Kong's parliament https://t.co/0dMGEUDXMn https://t.co/iTLCETVIC0

Správkyně Hongkongu také zpochybnila stížnosti demonstrujících, že na jejich požadavek ohledně zrušení sporného zákona vláda nereagovala. Vysvětlila, že když se zákon stáhne z programu zákonodárců bez udání času, kdy o něm budou znovu jednat, zákon z agendy beztak zmizí s koncem parlamentu ve stávajícím složení v červnu 2020.

Po vypuknutí vlny protestů Lamová oznámila, že projednávání kontroverzního zákona o vydávání podezřelých se přerušuje, jeho odpůrci ale požadují jeho definitivní stažení. Na pondělních protestech opět zaznělo i volání po rezignaci Lamové či po nezávislém vyšetření možné policejní brutality při červnových protestech.

Agentura AP také poznamenala, že i čínská státní média v pondělí přinesla informace o policejnímu rozhánění demonstrantů v ulicích, a prolomila tak své několikadenní mlčení o prodemokratických demonstracích.

Peking zatím demonstrace bagatelizoval. Informování o protestech a ostrý úvodník na toto téma v oficiálním listě komunistické strany Global Times podle AP možná naznačuje, že je Peking připraven zaujmout vůči demonstrantům po několika dnech zdrženlivosti tvrdší postoj. „Tito násilníci se ve své aroganci nestarají o zákon, čímž nepochybně vyvolávají zlobu a smutek všech obyvatel města Hongkongu,“ píše se v úvodníku.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Jiří Švachula u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Švachula u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiří Švachula u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!