Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

‚Sprška vulgarismů.’ Rozohněný Zeman to pořádně přehnal, píší Slováci

USA

  11:36aktualizováno  12:54
LONDÝN/WASHINGTON/MOSKVA - „Slovník, za který by se každý slušný člověk měl stydět," hodnotí nedělní vystoupení Miloše Zemana slovenský list Nový čas. Kritikou na adresu českého prezidenta nešetří ani další slovenská média. Zeman podle nich šokoval posluchače Českého rozhlasu sprškou vulgarismů.

Prezident Miloš Zeman foto: ČTK

„Šokované posluchače Českého rozhlasu, kteří chtěli poslouchat pravidelné Hovory z Lán s českým prezidentem Zemanem, zaplavila sprška vulgarismů. Zeman jimi skutečně nešetřil,“ uvedl v pondělním vydání list Plus jeden deň, podle kterého si Zeman opět nebral servítky.

‚Předloha pro slovník vulgarismů‘

O šoku hovoří také portál deníku Pravda, podle něhož se Zeman postaral o velký rozruch. List Sme na svém webu píše, že Zeman se rozohnil a opakoval vulgární slova. „Vulgarismy a poučování předvedl český prezident ve vysílání veřejnoprávního rozhlasu,“ zdůraznil deník.

„Český prezident Miloš Zeman už překvapil během svých veřejných vystoupení ledasčím. Tentokráte během rozhovoru naživo v Českém rozhlasu to pořádně přehnal,“ míní portál Omédiách.com, podle kterého by přepis zmiňovaného rozhovoru mohl sloužit jako předloha pro slovník vulgarismů. Upozornil také na to, že stejně jako na Slovensku, i v Česku zakazuje užívání vulgarit před 22. hodinou ve vysílání elektronických médií zákon.

VULGÁRNÍ ZEMAN

Zemanova nevybíravého slovníku si povšimla i zpravodajka americké agentury Bloomberg. S odkazem na česká média referuje o „šokovaných (Zemanových) krajanech“ a upozorňuje na kritiku, jež se na hlavu českého prezidenta po jeho kontroverzním vystoupení snesla.

Sprostí politici

Sprostá slova ve veřejném prostoru a nadto z úst volených zástupců jsou interpretovány jako nedostatek dobrého vkusu a vychování či důsledek špatného sebeovládání v emocionálně vypjatých situacích. Kritice za použití vulgárního výraziva čelí i ti politici, kteří ho použijí neveřejně. Zapnutý mikrofon po skončení oficiálního projevu zradil například amerického viceprezidenta Joe Bidena, který po podepsání zdravotnické reformy v roce 2010 prezidenta Baracka Obamu poplácával po zádech se slovy „To je kurva velká věc“. Prezident George Bush pak v roce 2000 litoval zapnutého mikrofonu během své kampaně, kdy označil novináře Adama Clynera za „prvotřídního debila“.

Rozhořčení ale budí i vulgarismy použité zcela v soukromí, které se na veřejnost dostanou omylem - třeba kvůli tajnému odposlechu.

Náměstkyně ministra zahraničí USA Victorie Nulandová s ukrajinskými opozičními předáky (zleva Oleh Ťahnybok, Vitalij Kličko, Arsenij Jaceňuk).

Smůlu měla v tomto ohledu třeba náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová, která letos v soukromém telefonátu hovořila o tom, že USA chtějí s pomocí emisara OSN prosadit své představy o budoucí ukrajinské vládě, a hodlají tak „vyjebat s EU“.

Sprosté výrazy v tajných nahrávkách letos rozbouřily i veřejné mínění v Polsku: bývalý guvernér polské centrální banky Marek Belka na nich kupříkladu výbor pro měnovou politiku počastoval přívlastkem „zasraný“.

K TÉMATU:

Politici si někdy popustí uzdu i ve chvílích, kdy chtějí působit „lidštěji“ nebo kdy dávají rozhovor třeba pro časopis určený mladšímu či nekonformnějšímu publiku. Horkou půdou bývají také improvizované projevy při předvolebních kampaních. Americký prezident Obama v rozhovoru pro hudební časopis Rolling Stone odsoudil svého soupeře v boji o Bílý dům Mitta Romneyho s tím, že „kecá hovadiny“.

Britský premiér David Cameron

Britský premiér David Cameron zase v uvolněném vystoupení v rozhlasové ranní show vyjádřil pochopení nad tím, že „lidi jsou nasraní na politiky“. Téměř legendární je dávný bonmot slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, který na mítinku své strany žertoval o podobě nové stokorunové bankovky slovy „na přední straně má být Dáša a Vašek v posteli a na zadní Klaus s korunou v prdeli“.

‚Odkráglovat na hajzlících‘

Vladimír Putin.

Specifický - a vulgarismy prošpikovaný - způsob vyjadřování je typický i pro některé konkrétní politiky. Ruský prezident Vladimir Putin proslul tím, že do státnických projevů úmyslně přidává hodně lidové výrazy a dokonce i zločinecký žargon. Svého času sliboval čečenským teroristům, že je nechá „odkráglovat na hajzlících“, či vyhrožoval „pověsit za koule“ Michaila Saakašviliho, předchozího gruzínského prezidenta a nepřítele Kremlu ve válce o separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie. Pochyby o poctivosti ruského vítězství na světové univerziádě v Kazani loni rázně odmítl jako „kecy“.

Pro silnější výraz nejde daleko ani uruguayský prezident José Mujica. Letos po návratu fotbalové reprezentace, vyřazené v osmifinále mistrovství světa, označil mezinárodní federaci FIFA za „bandu zkurvysynů“. Loni nevypnutý mikrofon zaznamenal jeho nelichotivou charakteristiku argentinské prezidentky a jejího zesnulého manžela - doslova si povzdechl, že „ta stará baba je horší než ten šilhavý chlap“.

Někdejší americký viceprezident Richard Cheney se před deseti lety na půdě Senátu opřel do demokratického senátora Patricka Leahyho a na jeho kritiku angažmá firmy Halliburton v Iráku opáčil, aby „šel do prdele“. Cheney to nepopřel a později dokonce řekl, že svých slov nelituje.

Konec kariéry

Většina veřejně činných osob se ale ze svých prohřešků kaje. Někdy může jediný vulgarismus zabrzdit celou politickou kariéru. To je případ bývalého ukrajinského ministra zahraničí Andrije Deščycji, který se letos po sestřelení ukrajinského vojenského letadla proruskými separatisty snažil uklidnit rozvášněné demonstranty před ruským velvyslanectví v Kyjevě. Ruského prezidenta Putina přitom počastoval nadávkou „chujlo“, kterou ruština užívá jako vulgární termín pro nepříjemného člověka a doslova označuje nadměrně velký mužský úd. Vyvolal tím hodně pozornosti a z postu šéfa diplomacie byl krátce poté odvolán.

Andrij Deščycja nadává Vladimiru Putinovi:

Autoři: ,