5. prosince 2017 20:50, aktualizováno  22:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Srážka osobního vlaku s nákladním si na západě Německa vyžádala desítky zraněných

Srážka nákladního a osobního vlaku na západě Německa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srážka nákladního a osobního vlaku na západě Německa. | foto: ČTK

BERLÍN  Téměř 50 zraněných si vyžádala srážka osobního a nákladního vlaku poblíž západoněmeckého města Meerbusch, které leží u Düsseldorfu. Na Twitteru o tom informují místní hasiči, podle nichž jsou tři lidé zraněni těžce.

Nehoda se podle železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) stala kolem 19:30 SEČ, když na trase mezi Krefeldem a Neussem narazil regionální rychlík společnosti National Express do stojícího nákladního vlaku DB. Příčina srážky zatím není známa.  Škoda je podle německých médií zřejmě vyšší než dva miliony eur (přes 51 milionů Kč).

Z místa nehody v úterý i ve středu přicházely rozporuplné informace o počtu zraněných. Ještě před půlnocí hasiči psali o 41 lehce zraněných, třech středně těžkých zraněních a třech zraněních těžkých. V závěrečné zprávě ze středečního rána ale čísla upřesnili. Lehké zranění podle nich utrpělo 33 osob, těžké zranění pak sedm lidí. Jedna osoba se podle nich nacházela v akutním ohrožení života. Ve vlaku, jehož přední část náraz viditelně poškodil, bylo podle zprávy celkem 155 cestujících.

Hlášení policie ze středy však informaci o člověku v ohrožení života neobsahuje. Policie informovala o celkem 50 zraněných, z toho devíti těžce.

Vývoj situace podle svého mluvčího sleduje i kancléřka Angela Merkelová (CDU), která poděkovala záchranářům.

Zásah hasičů, záchranářů a policistů u srážky německých vlaků.

Zásah hasičů, záchranářů a policistů u srážky německých vlaků.

Úřady ve středu uvedly, že osobní vlak neměl na dané koleji v daný čas co dělat. Jestli šlo o chybu strojvůdce, nebo signalizace zatím není jasné. Podle prvotních informací se ale zdá, že se strojvůdci díky nouzovému brzdění podařilo zabránit výrazně horším dopadům nehody. Podle serveru listu Rheinische Post dokonce ještě stihl vyzvat cestující, aby opustili přední část vlaku. Sám pak pomáhal s jejich vyproštěním.

„Najednou jsem slyšel obrovský třesk, pak se setmělo a se mnou to mrštilo,“ popsal srážku jeden z cestujících. Pasažéři podle něj museli dlouho čekat na vysvobození. Podle záchranářů, kterých se do akce zapojilo přes 400, bylo dvouhodinové čekání způsobeno tím, že po srážce spadlo elektrické vedení, a nebylo tak bezpečné se v místě pohybovat.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz