Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Srbové prezidenta nezvolili, čeká je druhé kolo

Svět

  22:40
BĚLEHRAD - Demokratická strana dosavadního prezidenta Borise Tadiče vede v parlamentních volbách v Srbsku před opozičními konzervativci Tomislava Nikoliče.

Srbové u volebních uren. foto: ČTK

Podle neoficiálních předběžných výsledků získala 24,7 procenta hlasů, zatímco konzervativci mají zatím 23,5 procenta hlasů. Informovala o tom srbská televize B92.

O nové hlavě státu voliči podle očekávání v prvním kole prezidentských voleb nerozhodli. Po sečtení více než třetiny odevzdaných hlasů si lépe vede nynější prezident Tadić. Získal zatím 26 procent, zatímco jeho největší rival a šéf národních konzervativců Nikolić necelých 25 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Oba tak za dva týdny čeká rozhodující druhé kolo. Dnešní trojí volby v Srbsku - do parlamentu, místního samospráv a volby hlavy státu -rozhodnou o tom, zda bude země pokračovat v prozápadním kurzu, nebo dá přednost euroskeptičtějšímu nacionalismu. Dosavadní prezident Tadić, který je považován za umírněného, požadoval rychlý vstup do EU a slibuje, že v případě vítězství rychle sestaví vládu.

Ruskem podporovaný Nikolić, jenž před obratem k proevropskému kurzu před několika lety prohlašoval, že by byl raději, kdyby Srbsko bylo spíš ruskou provincií než členem EU, nyní tvrdí, že pozici Srbska vidí "na Západě i na Východě".

"Evropská unie je náš cíl," prohlásil dnes Nikolić po odvolení. "Chceme EU, pokud chce EU nás," citovala agentura Reuters politika, který v minulosti pracoval jako správce hřbitova.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle volebních pozorovatelů, na které se odvolala agentura AP, byla účast v prvního hodinách po otevření místností největší od roku 2000, kdy prodemokratické síly odstavily od moci tehdejšího autokratického prezidenta Slobodana Miloševiče. Konkrétnější údaje o účasti zatím zveřejněny nebyly.

Napětí panovalo pouze v Kosovu, kde se i přes zákaz kosovských úřadů chystají příslušníci tamní srbské menšiny volit. Srbsko nezávislost Kosova neuznává.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat