Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přijde druhé Kosovo? Albánci na jihu Srbska se domáhají práv

Svět

  15:34
BĚLEHRAD - Srbský premiér Ivica Dačić naznačil, že na jihu země hrozí podobný vývoj jako v Kosovu. Albánci v oblasti Přeševského údolí by prý mohli časem vyhlásit nezávislost. Předák srbských Albánců prohlásil po schůzce s prezidentem, že se chová jako Slobodan Milošević.

Srbský premiér Ivica Dačić foto: Shutterstock

 "Jih Srbska by se mohl naplnit příslušníky jiných národů, kteří by za sto let mohli například tuto část Srbska prohlásit za své historické území," varoval veřejnost podle agentury Tanjug Ivica Dačić v jasné narážce na vývoj v Kosovu.

Podobné ambice jako kosovští Albánci mají totiž také jejich odbojní krajané na jihu Srbska v oblasti známé jako Preševské údolí. Stejně jako v Kosovu tvoří i v tomto reginu proti odcházejícímu srbskému obyvatelstvu jasnou většinu a nyní, kdy Srbsko kvůli vstupu EU mírní své nacionalistické postoje, cítí šanci, jak se znovu připomenout.

"Styl Miloševiče"

Podle zpráv serveru  se nevyvedla už čtvrteční schůzka o širší autonomii mezi Dačićem a předákem Albánců z Preševského údolí Janusem Musliem.

"Požadoval jsem reciprocitu. Trval jsem na tom, aby všechna práva, která mají Srbové v Kosovu, měli i Albánci v Preševu, Medvedje a Bujanovaci," uvedl Musliu, který tvrdí, že se během setkání Dačić naštval a začal mu vyhrožovat. "Dačić ztratil nervy a přešel do stylu Miloševiče," prohlásil.

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Milošević v devadesátých letech tvrdě zakročil proti separatistům v Kosovu a byl jedním z hlavních aktérů ničivé občanské války. "Řekl mi, že má moc. Já jsem mu odpověděl, že i když jsem v budově srbské vlády a v Bělehradu a může mě dát zatknout, v žádném případě mě nezastraší," popsal Musliu vypjatou schůzku.

Velitel z Preševského údolí

Albánci z Preševského údolí bojovali o připojení ke Kosovu už mezi lety 1999 a 2001. Po vzoru proslulé UÇK založili vlastní Osvobozeneckou armádu Preševa, Medvedji a Bujanovace (UÇPMB) a účastnili se ozbrojených střetů se srbskou policií a armádou. Musliu patřil k jejím velitelům a snu o nezávislosti se nevzdal ani dnes.

Na jihu Srbska i přes odpojení Kosova stále žije kolem 50 až 60 tisíc Albánců a jejich poměr vůči etnickým Srbům se poslední roky stále roste. Region totiž patří mezi nejchudší  v zemi a Srbové odcházejí jinam. To až příliš připomíná zkušenosti z chudého Kosova. V Bělěhradu proto rostou obavy, aby se z okleštěného Srbska nedloupnul další kousek.

Autor:

Mohlo by vás zajímat