9. března 2008 10:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Srbská vláda končí, zlomilo ji Kosovo

Vojislav Koštunica | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojislav Koštunica | foto: AFP

BĚLEHRAD Srbský premiér Vojislav Koštunica včera večer v Bělehradě oznámil demisi. Vládě se nepodařilo ustát spory o nezávislost Kosova. Koštunica již vyzval k vypsání nových voleb a jako termín navrhl 11. květen. Prezident Boris Tadić slíbil, že předčasné volby vyhlásí, jakmile mu vláda potvrdí svůj konec, což by mělo být v pondělí.

Koštunica již dříve připustil, že jeho kabinet prochází hlubokou krizí. Nepřímo obvinil své koaliční partnery, že se vzdali obhajoby srbských nároků na Kosovo výměnou za vyhlídku na lepší vztahy ze Západem, který podpořil nedávné osamostatnění Kosova. Nyní tuto skutečnost výslovně potvrdil. "Záležitost Kosova je rozhodující otázkou, v níž jsme se ve vládě neshodli," uvedl odstupující premiér. "Proto musíme vrátit mandát lidu," dodal.

Oznámil, že kvůli tomu svolal na pondělí mimořádné zasedání kabinetu, na němž se bude rozhodovat o rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb. Uvedl, že osobně navrhuje konání voleb 11. května, protože na toto datum již jsou vypsány komunální volby, takže by bylo možné oboje hlasování spojit, aby se snížily náklady. Do té doby by měla podle Koštunici zemi vést stávající vláda.

S předčasnými volbami souhlasí i prezident Boris Tadić který stojí v čele koaliční Demokratické strany (DS). "Respektuji názor ministerského předsedy, že již dále není schopen vést srbskou vládu, a až obdržím vládní rozhodnutí (o rezignaci), vyhlásím volby," prohlásila hlava státu na večerní tiskové konferenci. Předčasné volby Tadić označil za "demokratickou cestou jak překonat politickou krizi".

V pozadí rozpadu vládní koalice, kterou tvoří pět stran, je spor mezi dvěma hlavními formacemi, Koštunicovou umírněně nacionalistickou Demokratickou stranou Srbska a Tadičovou proevropskou DS. Koštunica chtěl blokovat další sbližování země s Evropskou unií, dokud EU neuzná územní celistvost Srbska i s Kosovem, které se jednostranně odtrhlo proti vůli Bělehradu 17. února. Většina členských států unie však již osamostatnění Kosova uznala. Tadi† a jeho přívrženci sice také odtržení
Kosova odmítají, vyslovovali se ale pro další sbližování s EU a pro podpis unií nabízené dohody, která by mohla perspektivně vyústit ve vstup Srbska do EU.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz