Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Srbské volby skončily patem, rozhodnou socialisté

Svět

  15:40
BĚLEHRAD - Faktickým patem skončil souboj dvou hlavních srbských politických stran v nedělních volbách, v nichž se rozhodovalo o složení budoucího parlamentu. Vítězem se s 24 procenty hlasů stala pravicová nacionalistická Srbská pokroková strana (SNS), druhá s podporou 22,3 procenta voličů skončila proevropská Demokratická strana (DS).

Volby v Srbsku foto: ČTK

Klíč ke zformování budoucí vlády tak zřejmě drží třetí socialisté bývalého autokratického prezidenta Slobodana Miloševiče. Podle bělehradského tisku voliči potrestali vládnoucí DS za utahování opasků, kterým strana léčila těžké hospodářské neduhy země. Demokraté, kteří v roce 2008 získali 38 procent hlasů, ztratili podporu 14 procent voličů.

Vítěz voleb, dosud opoziční SNS, stojí nyní podle analytiků před úkolem zlákat ke společnému vládnutí třetí socialisty a vyřadit tak DS ze hry. Podle agentury Reuters stojí Srbsko před obtížnými koaličními rozhovory, kterým ústavní devadesátidenní lhůta nemusí stačit.

Většina srbských komentátorů ale očekává, že dosavadní koalice DS se socialisty se udrží. SNS získá v novém parlamentu 73 z 250 křesel, DS 68 a socialisté 45 křesel. Z volební aritmetiky vyplývá, že spojenectví se socialisty žádné z dvou hlavních stran k sestavení koalice stačit nebude. Jako spojenec se jeví liberální demokraté s 20 získanými poslaneckými místy, kteří by se mohli dohodnout s DS. SNS má zase blíž ke krajně pravicové Demokratické straně Srbska, která získala rovněž 20 křesel.

ČTĚTE TAKÉ:

Bělehradský list Politika dnes napsal, že vůdce socialistů Ivica Dačić bude pro sebe žádat post premiéra. "Kdokoli s námi bude chtít jednat, musí si uvědomit, že jsme vstali z popela," řekl Dačić na shromáždění svých stoupenců.

Tomislav Nikolič

Hlavním poraženým voleb jsou srbští ultranacionalisté vězněného Vojislava Šešelje. Strana, která měla po volbách v roce 2008 v parlamentu 78 poslanců, se v neděli nedostala přes pětiprocentní hranici a parlamentní zastoupení mít nebude. Šešelj stranu řídí z haagské věznice, protože se před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii zodpovídá z toho, že se podílel na etnických čistkách v Bosně, v Chorvatsku a v severosrbské provincii Vojvodině.

Boris Tadič

V prezidentských volbách, které se konaly souběžně s parlamentními, je za vítěze druhého kola tipován vůdce DS a dosavadní hlava státu Boris Tadić. V nedělním prvním kole získal 26,7 procenta, zatímco jeho hlavní soupeř, šéf konzervativců Tomislav Nikolić, 25,5 procenta. Tadić má údajně víc šancí získat ve druhém kole hlasy neúspěšných kandidátů. Hlasovat se bude 20. května.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat