9. června 2014 17:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Srbsku hrozí po tragických záplavách epidemie nilské horečky

Žena oplakává svůj domov zničený záplavami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena oplakává svůj domov zničený záplavami. | foto: Reuters

BĚLEHRAD Nebezpečí šíření infekčních nemocí není po katastrofických povodních na Balkáně zdaleka ještě zažehnáno. Upozorňují na to srbská média, zejména v souvislosti s velkým množstvím komárů v oblastech, které byly zaplavené. Kritická situace je podle televize B92 v západosrbském městě Šabaci, které se obává epidemie nilské horečky.

Na nebezpečí této nemoci, která se ve městě už vyskytla v minulosti za normálních podmínek, upozornili odborníci zdravotnických, veterinárních a hygienických institucí. Dosavadní akce k likvidaci hmyzu ze vzduchu i na zemi se ukázaly jako nedostatečné, a proto je městský úřad nařídil opakovat.

Hrozbu pro obyvatelstvo představují i hlodavci, kteří mohou přenášet leptospirózu a jejichž nájezd se nyní ve městě očekává. Vzhledem k tomu, že se systematická deratizace v Šabaci provedla naposledy před pěti lety, bylo by potřeba zorganizovat novou takovou rozsáhlou akci, poznamenala B92.

PSALI JSME:

Podle srbského listu Blic byla západonilská horečka poprvé v Srbsku zaznamenána v roce 2012, kdy na ni zemřeli přinejmenším tři lidé. Onemocnění způsobuje flavivir označovaný jako západonilský virus, který přenášejí komáři. Inkubační doba se pohybuje od tří do 14 dnů.

Leptospiróza, která je známá také jako "krysí žloutenka", může mít v těle inkubační dobu až 30 dní, než se objeví první symptomy podobné chřipce. Nejčastější způsob nakažení lidí je kontakt s vodou znečištěnou močí nakaženého zvířete. Ve vážné formě může nemoc vést k selhání ledvin.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!