Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Srbsko a Kosovo v Bruselu urovnaly spor o cesty do Kosova

Svět

  7:25aktualizováno  11:08
BRUSEL - Srbsko a Kosovo v noci na úterý v Bruselu urovnaly nový spor o vstup srbských představitelů do Kosova, který podle Bělehradu hrozil přerušením dialogu o normalizaci vztahů. Ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová, která setkání s premiéry Srbska Ivicou Dačićem a Kosova Hashimem Thaçim zprostředkovala, označila schůzku "za důležitou a užitečnou". Dačić podle DPA dokonce jednání považuje "za jedno z nejúspěšnějších", Priština pak za "konstruktivní".

Spor mezi Kosovem a Srbskem ohrožuje jak vztahy mezi oběma zeměmi, tak jejich evropskou integraci foto: Shutterstock

Nový svár se týkal otázky zákazu vstupu čelních srbských představitelů na území Kosova, jehož sever obývá početná srbská menšina. Dačić před týdnem ve středu pohrozil přerušením dalšího jednání s Kosovem. Reagoval tak na předchozí rozhodnutí kosovské vlády nepovolit mu návštěvu Kosova, kterou plánoval v souvislosti s listopadovými místními volbami.

ČTĚTE TAKÉ:

Chtěl vyzvat tamní Srby, aby hlasování nebojkotovali, ale naopak se ho v hojném počtu zúčastnili. Předtím navíc místopředseda kosovské vlády Hajredin Kuçi prohlásil, že od čtvrtka 3. října, kdy začala předvolební kampaň, až do jejího skončení 1. listopadu nebude povolen příjezd do Kosova žádnému srbskému činiteli.

Nejistý optimismus Srbska

"Dohodli jsme se na takovém mechanismu, který umožní srbským představitelům bez zábran navštěvovat Kosovo," citovala srbská státní televize RTS Dačiće, který podle APA neskrýval spokojenost s nočními rozhovory v Bruselu. Šéf srbského úřadu pro Kosovo Aleksandar Vulin upřesnil, že srbští představitelé musejí jako dosud o povolení cesty do Kosova žádat unijní misi EULEX.

Dačić novinářům po schůzce optimisticky řekl, že srbští představitelé budou moci jezdit do Kosova před volbami i během nich. Zda Priština bude nejnovější dohodu respektovat, se podle něj teprve uvidí. "Nemůžu stoprocentně zaručit, že tomu tak bude, neboť jsme se i dříve domluvili, a to, co bylo dojednáno, nebylo splněno," připustil určitou míru nejistoty. Nicméně vyjádřil naději, že tato dohoda respektována bude. "Řekl jsem, že se z dialogu stáhnu, pokud budou návštěvy zakázány, takže věřím, že budou umožněny," prohlásil podle B92.

Srbský premiér rovněž sdělil, že úspěšnost jednání spočívá i v dohodě o zapsání dalších 12.000 Srbů do voličských seznamů ve čtyřech okresech na severu Kosova. Přitom prý bude zvážena možnost zapsání mnohem většího počtu přestěhovaných a uprchlých osob z Kosova, které nyní žijí v Srbsku. Dačić v této souvislosti poukázal na to, že kosovská ústřední volební komise zatím umožnila hlasovat jen 17 procentům takovýchto potenciálních voličů.

Rozuměli si?

Určité nejasnosti ale panují kolem toho, zda si Priština výsledky schůzky vykládá stejně. Thaçi se totiž podle bělehradské televize B92 vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda zákaz cest srbských činitelů do Kosova během předvolební kampaně bude zrušen. Místo toho řekl, že žádosti o návštěvu budou řešeny v "souladu s řízením kosovských úřadů". Prohlásil však, že "studená válka mezi Srbskem a Kosovem skončila".

Zmíněný zákaz se Priština v uplynulém týdnu snažila vysvětlil smířlivějšími výroky. Ministryně pro evropskou integraci Vlora Čitakuová na Twitteru napsala, že šlo o nedorozumění. Žádný zákaz pro srbské představitele podle ní neexistuje, "ne" prištinských úřadů se prý týkalo jen žádosti ohledně Dačičovy návštěvy.

Autoři: ,