Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Řidič najel do hudebníků blokujících dopravu v Bělehradě, čtyři zranil

  22:10
Automobil najel v srbské metropoli do skupiny hudebníků Bělehradské filharmonie. Zúčastnili se pravidelné každotýdenní patnáctiminutové dopravní blokády, kterou si lidé připomínají 15 obětí zhroucení přístřešku u nádraží ve městě Novi Sad. Čtyři umělci byli zraněni, napsala agentura AP s odvoláním na sdělení orchestru.
Demonstranti v bělehradských ulicích viní vládu z podílu na úmrtí 15 lidí při...

Demonstranti v bělehradských ulicích viní vládu z podílu na úmrtí 15 lidí při neštěstí v Novém Sadu. (6. prosince 2024) | foto: Reuters

V Bělehradě a dalších městech se od neštěstí v Novém Sadu konají každý pátek dopravní blokády. Stovky lidí se tohoto protestu zúčastnily i dnes, kdy mlčky uctily památku obětí a požadovaly vyvození odpovědnosti za jejich smrt, popsala AP.

Někteří členové Bělehradské filharmonie se podle prohlášení orchestru připojili k blokádě dopravy na přechodu pro chodce poblíž svého pracoviště. Jeden z řidičů přitom odmítl zastavit a najel do demonstrantů, uvedla filharmonie.

Po sociálních sítích kolují videa z incidentu. Demonstranti se shlukli kolem auta řidiče a snaží se ho z vozidla dostat.

Policie podle srbských médií zatkla v souvislosti s incidentem sedmašedesátiletého muže z města Kikinda na severu země. Bělehradská filharmonie jeho chování odsoudila. Hudebníci podle ní jen vyjadřovali svůj osobní občanský názor. Orchestr zrušil na pátek plánovaný koncert.

I v minulých týdnech některé protesty poznamenaly násilné incidenty, kdy se objevili provládní příznivci a pokusili se narušit demonstranty blokující dopravu, upozornila AP. K protestům se v posledních dnech přidali podle ní také srbští studenti, kteří zorganizovali blokády svých fakult.

Betonový přístřešek se před vlakovým nádražím v Novém Sadu zřítil 1. listopadu. Neštěstí nepřežilo 15 lidí včetně šestileté dívky, další dva lidé utrpěli zranění, kvůli nimž jim museli lékaři amputovat končetiny. Železniční nádraží podstoupilo nedávno rekonstrukci a podle kritiků k tragédii přispěla korupce, špatný dohled a nekvalitně odvedená práce.

Následovaly demonstrace a protesty příznivců srbské opozice. Prokuratura sice oznámila zatčení 13 lidí, srbský soud ale mezitím propustil z vazby bývalého ministra dopravy Gorana Vesiče, což podnítilo veřejnou skepsi vůči vyšetřování, napsala agentura AP.

Autoři: ,