Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Srbsko neuznává kosovskou ústavu

Svět

  14:29
BĚLEHRAD - Srbsko prohlásilo, že ústava Kosova, která vstupuje v platnost, nemá právní hodnotu. Současně znovu potvrdilo, že Kosovo pro něj zůstává srbskou provincií. "Srbsko neuznává vyhlášení ústavy Kosova jako právní fakt," zdůraznil srbský prezident Boris Tadič.

Několik desítek lidí demonstrovalo 2. dubna před sídlem úřadu vlády v Praze proti odtržení Kosova od Srbska. foto: Michal KamarytČTK

Vstoupení ústavy v platnost je "politická událost se škodlivými důsledky". "Ale pro Srbsko nemá právní platnost," zdůraznil Tadič s tím, že "Srbsko považuje Kosovo za svou jižní provincii".

Odstupující ministerský předseda Vojislav Koštunica požadoval okamžité svolání srbského parlamentu, aby "anuloval akt vyhlášení kosovské ústavy". "Srbsko nikdy nepřijme vytvoření nového albánského státu na svém území," řekl Koštunica podle agentury Tanjug.

Srbský prezident Tadič také opakoval, že jeho země je nadále ochotna obnovit jednání s albánskými lídry Kosova. "Jsme dnes i v budoucnu připraveni vrátit se k jednacímu stolu. To je naše strategie a naše odpověď na nezákonné vyhlášení ústavy nezákonného státu Kosovo," zdůraznil srbský prezident.

Uvozovky dolníKoštunica: Srbsko nikdy nepřijme vytvoření nového albánského státu na svém území.Uvozovky horní

V Kosovu, které v únoru jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku, vstupuje v platnost ústava: na místní instituce tím přechází většina pravomocí mise OSN (UNMIK), která bývalou srbskou provincii spravovala od roku 1999.

Ústava definuje Kosovo jako demokratický stát a garantuje práva srbské menšiny. Na 120.000 Srbů, kteří ve zhruba dvoumilionovém Kosovu žijí, ale zásadně nesouhlasí s odtržením od Srbska.
Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat