Protestní hnutí vedené stávkujícími vysokoškolskými studenty vyvolalo neštěstí ve městě Novi Sad, kde loni 1. listopadu při pádu betonového přístřešku před nádražím zahynulo patnáct lidí. Organizátoři viní vládu z korupce a nepotismu, což podle nich zapříčinilo nekvalitní stavební práci na nedávno zrekonstruované střeše.
Vláda obvinění odmítá, v souvislosti s neštěstím však 28. ledna premiér Vučević rezignoval. Parlament dosud jeho rezignaci formálně nepřijal a kabinet tak vládne v takzvaném technickém mandátu. Podle srbské ústavy to mimo jiné znamená, že kabinet nesmí navrhovat parlamentu nové zákony.
Incident s dýmovnicemi se odehrál poté, co poslanci hlasy vládnoucí koalice schválili program schůze s dvaašedesáti body. Opozice tvrdí, že projednávat by se mělo pouze přijetí demise Vučevičovy vlády a také novela zákona o vysokých školách, která vychází vstříc některým požadavkům protestujících studentů.
Dým v budově spustil protipožární systém, sálem létaly vejce a láhve vody, informovala stanice N1. Podle předsedkyně Skupštiny Any Brnabičové mají zdravotní problémy tři vládní poslankyně. Uvedla také, že opozice se chce chopit v Srbsku moci s pomocí násilí.
„Poslankyně Jasmina Obradovičová utrpěla mrtvici, když na ni opoziční poslanci hodili zábleskový granát. Je v ohrožení života,“ řekla s tím, že jiná zákonodárkyně utrpěla vážná zranění, když ji zábleskový granát zasáhl do hlavy. Třetí poslankyni, která je v osmém měsíci těhotenství, se udělalo nevolno, dodala Brnabičová podle agentury Beta.
Tvrzení Brnabičové, která patří k loajálním spojenkyním prezidenta Vučiče, nebylo možné ověřit. Opozice s odkazem na videa ze sálu tvrdí, že nejméně v jednom případě zasáhl poslankyni předmět hozený z prostoru, kde zasedají vládní zákonodárci. O tom, že je Obradovičová ve vážném stavu, hovořil později také ministr zdravotnictví Zlatibor Lončar.
Kromě zapálení dýmovnic opozice v jednacím sále rozvinula transparenty, na nichž vyjadřovala podporu studentům a vyzvala k „pádu režimu“ prezidenta Aleksandara Vučiče, který je určující postavou na srbské politické scéně.
Vládnoucí koalice tvrdí, že se západní zpravodajské služby snaží destabilizovat Srbsko a že podporují protesty ve snaze svrhnout vládu.„Máme návrh na přechodnou vládu,“ řekl svým příznivcům před parlamentem opoziční politik Radomir Lazović. Přechodná vláda by podle opozice měla zajistit podmínky pro svobodné a spravedlivé volby, ale Vučić a jeho spojenci tento požadavek zatím odmítají.
„Byl to neúspěšný pokus vládnoucí koalice ukázat, že situaci má pod kontrolou, ale (existuje) potenciál pro eskalaci,“ řekl agentuře Reuters analytik Radivoj Grujić. Zasedání parlamentu bylo přerušeno a má pokračovat ve středu, dodal Reuters.
Vučić a jeho SNS jsou v Srbsku u moci od roku 2012. Nejnovější protesty vyvolané tragédií v Novém Sadu jsou odrazem širší nespokojenosti s prezidentem a jeho vládou, kterou část společnosti vidí jako čím dál více autoritářskou a podléhající korupci.
Masové demonstrace se v nedávné minulosti uskutečnily v Srbsku také v souvislosti s chystanou těžbou lithia v zemi či po dvou hromadných vraždách, které si předloni vyžádaly celkem devatenáct obětí.
Před parlamentem v úterý v tichosti stanuly stovky demonstrantů, aby uctili památku obětí neštěstí v Novém Sadu. Vůdci protestů svolali na 15. března velkou demonstraci v Bělehradě.