Vučevičova rezignace by mohla vést k předčasným volbám, napsala agentura AP. Dodala, že podle provládních médií se má prezident Aleksandar Vučić v úterý večer zúčastnit jednání vlády, kde by mělo padnout rozhodnutí, zda bude jmenován nový premiér, anebo vypsány volby. Demisi ještě musí potvrdit srbský parlament, který má 30 dní na to, aby zvolil novou vládu, anebo vypsal předčasné volby.
„Je to mé bezpodmínečné rozhodnutí odstoupit,“ prohlásil Vučević, který srbskou vládu vedl od loňského jara. „Jsme povinni udělat první krok k utišení vášní,“ řekl s tím, že je třeba projevit odpovědnost, aby nebylo dál prohlubováno rozdělení společnosti. Premiérova demise znamená odstoupení celé vlády, připomněl Vučević a dodal, že kabinet bude dál plnit své funkce, než vznikne nová vláda.
Za bezprostřední podnět k odstoupení Vučević označil zprávu o útoku na mladou studentku v Novém Sadu, kterou zřejmě napadli členové vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS). Podle premiéra incident začal hádkou v prostorách stranické pobočky, kam podle něj přišlo několik lidí s úmyslem členy strany urážet. Ale verbální konflikt poté už na jiném místě přerostl v násilí.
Napadeno bylo několik studentů, ale studentka, narozená v roce 2002, utrpěla podle lékařů vážnější poranění, napsal portál Blic.rs. Odcházející premiér podle portálu potvrdil, že odstoupí také starosta Nového Sadu. „Očekávám, že pachatelé útoku budou zatčeni a postaveni před soud,“ prohlásil Vučević podle agentury Tanjug.
Agentura APA píše o několika studentech, které zmlátila skupina lidí z úřadovny SNS, vyzbrojená baseballovými pálkami. Studentka medicíny byla podle agentury hospitalizována se zlomenou čelistí a dalšími zraněními. APA připomněla, že Vučević je současně předsedou SNS.
Tragédie na nádraží v Novém Sadu se stala zlomovým okamžikem pro protesty, které odrážejí širší nespokojenost lidí v Srbsku se stále autokratičtější vládou srbského populistického prezidenta Vučiče. Demonstranti míní, že za neštěstím stojí korupce, nepotismus a odbyté stavební práce při nedávné rekonstrukci nádraží za účasti čínských firem.
Prezident sice formálně usiluje o zakotvení Srbska v Evropské unii, ale čelí kritice za omezování demokratických svobod v zemi, napsala agentura AP. Vučevičovu demisi ještě musí potvrdit srbský parlament, který má třicet dní na to, aby zvolil novou vládu, anebo vypsal předčasné volby.