Na televizních záběrech bylo vidět, jak lidé mávají srbskými vlajkami, když stovky studentů vstoupily do Bariče, obce na předměstí metropole Bělehradu.
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva v pátek podle agentury AFP vzkázal srbským úřadům, aby „zbytečně nezasahovaly“. Zároveň je vyzval ke klidu v předvečer potenciálně výbušné demonstrace v Bělehradě.
V pátek také vydala delegace Evropské unie v Srbsku prohlášení, v němž znovu zdůraznila, že „svoboda shromažďování je základním právem, které musí být chráněno“.
„Je potřeba chránit bezpečnost demonstrantů a institucí a vyhnout se násilí,“ stojí v prohlášení unijní delegace.
V zemi po měsících demonstrací dál sílí napětí před velkou manifestací ohlášenou na sobotu. Protestní hnutí vedené stávkujícími vysokoškolskými studenty vyvolalo neštěstí v Novém Sadu, kde loni 1. listopadu při pádu betonového přístřešku před nádražím zahynulo 15 lidí. Organizátoři viní vládu z korupce a nepotismu. Vláda obvinění odmítá, v souvislosti s neštěstím ale rezignoval premiér Vučević.
Protesty vyvolané tragédií v Novém Sadu jsou odrazem i širší nespokojenosti s prezidentem a jeho vládou, kterou část společnosti vidí jako čím dál více autoritářskou a zkorumpovanou. Prezident Aleksandar Vučić a jeho Srbská pokroková strana (SNS) jsou v Srbsku u moci od roku 2012.