11. července 2015 14:32, aktualizováno  15:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Výročí Srebrenice: po premiérovi Vučićovi létaly kameny. Byl to pokus o vraždu, zlobí se Srbové

Na Aleksandara Vučiće se snesl déšť kamenů a plastových lahví. Bodyguardi ho... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Aleksandara Vučiće se snesl déšť kamenů a plastových lahví. Bodyguardi ho... | foto: Reuters

SREBRENICA Dav připomínající si masakr ve Srebrenici vyhnal Aleksandara Vučiće, srbského premiéra, z ceremonie. Začal po něm házet kameny a plastové lahve a premiér musel pod ochranou tělesných strážců běžet k autu. Dav takto protestoval proti tomu, že Bělehrad stále odmítá masakr označit jako genocidu. Ministr vnitra Nebojsa Stefanović pak sobotní útok charakterizoval jako pokus o vraždu.

„Tohle je skandální útok a můžu říct, že na něj může být pohlíženo jako na pokus o vraždu,“ komentoval incident Stefanović. Vučić byl ochráněn deštníky svých bodyguardů, přesto ho jeden z kamenů zasáhl. Dle agentury ČTK ho lehce zranil v obličeji a rozbil mu brýle. Premiér pak musel ceremonii opustit v doprovodu policejních aut. Vláda již svolala mimořádné zasedání.

„Je mi líto, že někteří nerozpoznali mou upřímnou touhu vybudovat mezi Srby a Bosňáky přátelství,“ prohlásil Vučić. Dodal, že stále „nabízí Bosňákům svou podanou ruku“. Srbská diplomacie následně Bosně zaslala protestní nótu, ve které uvedla, že požaduje od bosenských úřadů „veřejnou omluvu“.

Srebrenický starosta útok na Vučiče odsoudil a označil ho za „dílo chorých mozků“. „Vučić se dnes objal s Munirou Subašićovou. Snažil se vcítit do našeho smutku a bolesti,“ uvedl Duraković. Své zklamání nad chováním některých přítomných vyjádřila i Subašićová.

„Za každého mrtvého Srba bude zabito sto muslimů“

Pamětníci požadují po Srbsku, aby oficiálně uznalo masakr ve Srebrenici jako genocidu. Současně na ceremonii chtěli po Aleksandaru Vučićovi, aby se na místě omluvil. Ten ale pouze mluvil o srebrenickém masakru jako o tragédii.

Jedna z pamětnic události, která přišla o manžela, se pro agenturu Reuters vyjádřila slovy: „Jak tam stojí mezi těmi hroby... To se nestydí sem chodit, když si nemyslí, že to byla genocida?“

Mnozí také v souvislosti s útokem připomínají Vučićova slova z doby, kdy byl na počátku devadesátých let členem Srbské radikální strany Vojislava Šešelje. Tehdy prohlásil, že za každého mrtvého Srba bude zabito sto muslimů.

Na ceremonii si v sobotu přišly desetitisíce lidí připomenout 20 let od masakru ve Srebrenici a pohřbít 136 nově identifikovaných těl. Před 20 lety bylo ve Srebrenici zabito přes osm tisíc etnických Bosňáků vojskem Srbské republiky a následně pohřbeno do masových hrobů. Velká část obětí nebyla dodnes identifikována.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!