Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Srbský prezident dostal z Německa výhrůžný dopis. Prý od ustašovců

Svět

  13:25
BĚLEHRAD - Srbský prezident Aleksandar Vučić dostal výhrůžný dopis podepsaný, jako by ho poslali chorvatští ustašovci. Odeslán byl z německého Hannoveru a na prezidentovu bělehradskou adresu byl doručen v pátek. Oznámil to srbský deník Blic s odvoláním na informace z prezidentské kanceláře.

Srbský prezident Aleksandar Vučić foto: Reuters

Dopis je podle deníku napsán špatnou chorvatštinou, jako by ten, kdo je autorem, tento jazyk nepoužíval pravidelně. V textu chybí diakritická znaménka a je plný pravopisných chyb.

Výstava o Anně Frankové u Chorvatů narazila. Kvůli zobrazení zločinů ustašovců

V psaní se mimo jiné vyhrožuje přípravou nové Bouře a Blesku v narážce na názvy ofenziv, jimž chorvatské síly koncem války v roce 1995 uštědřily drtivé porážky krajinským Srbům. Pisatel, nebo pisatelé, rovněž připomíná jméno Anteho Paveliče, chorvatského nacionalistu a vůdce ustašovské organizace, který za druhé světové války stál v čele fašistického Chorvatska.

„Paveličovi křižáci, ustašovští partyzáni vzkazují všem četnikům (Srbům): máme pro vás tři miliardy kulek. Třetinu Srbů zabijeme, druhou třetinu pošleme do táborů a poslední třetinu přinutíme stát se katolíky, jimiž jste kdysi byli. Srbské ženy znásilníme, aby rodily ustašovské křižáky a partyzány,“ cituje Blic text.

K dopisu byla přiložena i fotografie, na níž jsou Adolf Hitler, Ante Pavelić a Hermann Göring.

Blic poznamenal, že Vučić je nyní na návštěvě Kuby, z níž se má do Bělehradu vrátit v neděli.

Autor:

Mohlo by vás zajímat