Tam ale nedorazil. Jízda byla zastavena údajně kvůli informacím, že kosovští Albánci na vlak plánují zaútočit.
Srbští představitelé v sobotu v Bělehradě vyprovodili vlak ruské výroby ozdobený srbskými vlajkami, kresbami kostelů, klášterů a středověkých měst. Vlak byl ve 20 jazycích pokrytý nápisem Kosovo je Srbsko, byl v něm k dispozici internet a cestující obsluhovaly hostesky oblečené do srbských národních barev. Místo Kosovské Mitrovice ale vlak skončil nedaleko kosovsko-srbských hranic a nakonec se vrátil v neděli kolem čtvrté hodiny ráno zpět do srbské metropole.
Kosovská vláda již předem označila jízdu za provokaci a narušení svrchovanosti země. Ke zvýšení napětí mezi oběma zeměmi nyní přispěl i srbský prezident, který obvinil kosovské Albánce z „vyprovokování války“. Kvůli situaci ohledně vlaku v neděli v Bělehradě jednala dokonce bezpečnostní rada státu.
Německá policie propustila Kosovany podezřelé z přípravy teroristického útoku |
Kosovo, které je bývalou srbskou provincií, vyhlásilo jednostrannou nezávislost na Srbsku v roce 2008. Bělehrad ji ale nikdy neuznal a snaží si zachovat vliv zejména na severu země, kde žije početná srbská menšina.
Bělehrad i Priština pod tlakem Západu přistoupily na jednání o normalizaci vztahů zprostředkované Evropskou unií. Rozhovory v dubnu 2013 vyústily v dohodu, kterou v Bruselu podepsali tehdejší premiéři Ivica Dačić a Hashim Thaçi. Její plná realizace ale naráží na četné potíže.