27. dubna 2019 17:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Srí Lanka dostala od Indie informace o plánovaných útocích. Nic proti nim však nepodnikla

Dva dny po bombových útocích na Srí Lance proběhl hromadný pohřeb obětí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dva dny po bombových útocích na Srí Lance proběhl hromadný pohřeb obětí. | foto: Reuters

Dillí/Kolombo Indie předala Srí Lance podrobné informace o plánování teroristických útoků, Srí Lanka však nekonala. S odvoláním na šéfa institutu pro zvládání konfliktů v Dillí Adžaje Sáhního to v sobotu uvedla agentura AP. Indická policie na plán narazila v jižní Indii.

Při několika útocích na kostely a hotely o Velikonoční neděli na Srí Lance zahynulo více než 250 lidí.

Indická policie narazila na podrobný teroristický plán při monitorování obvyklých kanálů komunikace. Vyšetřovala podezřelé sympatizanty takzvaného Islámského státu (IS) v jižní Indii a narazila přitom na název dosud jí neznámé organizace národní Tauhíd džamáate (NTJ). Právě jí srílanské úřady přičítají odpovědnost za útoky.

Plačící žena po útoku na kostel v hlavním městě Srí Lanky Colombu.
Lidé vynášejí mrtvá těla z kostela ve městě Katuwapitiya.


Indické policii se podle Sáhního podařilo proniknout do komunikace organizace a sbírat informace o spiknutí. „Proto byla povaha podrobností o události, které dostali, velmi konkrétní,“ uvedl Sáhní. „Znali organizaci, znali cíle, znali žas, znali místa pobytu sebevražedných atentátníků. A všechno to bylo předáno srílanské vládě,“ řekl Sáhní.

Už dříve se objevily informace, že indická rozvědka o možném útoku na kostely, hotely a politiky více než dva týdny předem uvědomila srílanskou tajnou službu. První takové informace přišly z Indie 4. dubna s tím, že jsou plánovány teroristické útoky na „některé významné kostely“. Tato zpráva rovněž uváděla šest osob, které jsou do spiknutí pravděpodobně zapojeny, uvedla agentura AP.

Srílanský prezident Maithripala Sirisena a premiér Ranil Vickremasinghe však tvrdí, že se k nim informace o plánování atentátů dostaly až poté, co byly provedeny. Srílanští představitelé také připouštějí, že úřady udělaly jen málo pro to, aby útokům zabránily.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?