Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Výjimečný stav na Srí Lance: prezident uprchl, dav vtrhl do sídla premiéra

Prezident Srí Lanky Gotabaja Radžapaksa. (18. listopadu 2019) foto: Profimedia.cz

Dosavadnímu srílanskému prezidentovi Gotabovi Radžapaksovi se ve středu brzy ráno podařilo uprchnout vojenským letadlem na Maledivy. Srí lanka vyhlásila výjimečný stav. Demonstrantům se podařilo vtrhnout do sídla premiéra Ranila Vikremesinghy, dav žádá jeho demisi. Parlament má nového prezidenta zvolit 20. července, opozice na prezidenta navrhne svého vůdce Sadžitha Premadasu.
  7:22aktualizováno  11:53

Srílanský prezident Radžapaksa po útěku na Maledivy kvůli protestům předal premiérovi Vikremesingheovi prezidentské pravomoci, uvedl šéf parlamentu. Prezident brzy ráno místního času zemi opustil ve vojenském letadle v doprovodu manželky a ochranky.

Srí Lanka, kterou již několik dní otřásají bouřlivé protivládní protesty, vyhlásila výjimečný stav. „Premiér jako prozatímní prezident vyhlásil výjimečný stav (v celé zemi) a zavedl zákaz vycházení v západní provincii,“ oznámil Vikremesingheho mluvčí.

Zákaz vycházení nicméně protestující podle nejnovějších záběrů nerespektují.

Demonstranti vtrhli do sídla premiéra Ranila Vikremesinghy a žádají jeho demisi. Tisíce lidí se k jeho sídlu přesunuly poté, co v předchozích dnech davy pronikly také do několika dalších vládních budov. Premiér slíbil, že odstoupí, až bude sestavena nová vláda, píše agentura AP.

Šéf parlamentu Srí Lanky řekl, že ještě dnes obdrží rezignační dopis prezidenta Radžapaksy. V Kolombu mezitím protestující pronikli do sídla premiéra.

Protestujícím v přístupu do sídla zabraňovali příslušníci bezpečnostních složek, kteří proti davu použili slzný plyn. Někteří demonstranti se snaží snížit účinky plynu tím, že se polévají vodou a obličeje si chrání šátky.

Indická tisková agentura dnes dopoledne zveřejnila záběry protestujících, kteří slznému plynu navzdory pronikli do areálu premiérova sídla. Podle nejnovějších informací stanic BBC a SkyNews se ale demonstrantům zatím nepodařilo dostat přes skupinu těžkooděnců střežících vstup do budovy.

Dav demonstrantů požaduje demisi srílanského premiéra. Protestující vtrhli do jeho sídla. (13. července 2022)

Podle médií se současný prezident snažil dostat už v úterý do letadla mířícího do Spojených arabských emirátů. AFP s odvoláním na oficiální zdroje uvedla, že Radžapaksa nakonec odletěl z mezinárodního letiště v Kolombu ve středu ráno na palubě vojenského letadla směřujícího na Maledivy.

Odletěl s manželkou a bodyguardem letadlem Antonov-32. „Dostali razítka do pasů a nastoupili do speciálního letu vojenského letectva,“ řekl AFP jeden z imigračních úředníků.

Srílančané protestují několik měsíců proti vládě a prezidentovi kvůli hlubokým ekonomickým problémů, do nichž se země dostala.

Premadasa je synem bývalého prezidenta a o úřad hlavy státu se ucházel už ve volbách v roce 2019, kdy byl ministrem bytové výstavby. Volby tehdy vyhrál Radžapaksa. U moci pak byl mocný rodinný klan, který ovládl i posty předsedy vlády i ministra financí. Mnoho Srílančanů podle agentury Reuters viní právě je ze současných problémů.

Srílanské imigrační úřady oznámily, že odcestovat ze země zabránily prezidentovu bratru a bývalému ministru financí Basilovi Radžapaskovi.

Basil Radžapaksa má také americké občanství, ale není jasné, kam mířil, podle některých srílanských médií do Dubaje. Zadržen byl v salonku pro významné představitele na letišti v Kolombu. Z postu ministra rezignoval v dubnu, kdy se začaly sílit protesty proti nedostatku pohonných hmot, potravin a dalšího zboží. Poslaneckého mandátu se vzdal v červnu.

„Vzhledem k nepokojům jsou pracovníci imigračního úřadu pod mimořádným tlakem, aby nedovolili nejvyšším představitelům opustit zemi. Máme strach o svou bezpečnost. Dokud se tato věc nevyřeší, nebudou imigrační pracovníci poskytovat služby v salonku VIP,“ řekl zástupce imigračního úřadu K.A.S. Kanagula.

Prezident slíbil rezignaci po sobotním bouřlivém protestu, při němž Srílančané vtrhli do jeho a premiérovy rezidence a požadovali jejich sesazení. Na veřejnosti se neukázal od pátku.

Demonstranti, kteří vnikli do jeho sídla v sobotu, tam stále jsou a odejít chtějí, až prezident i premiér Ranil Vikremesinghe odstoupí. Vikremesinghe je ve funkci od května a do oficiální rezidence se nenastěhoval. Když v sobotu zapálili demonstranti jeho soukromý dům, nebyl v něm.

12. července 2022

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.