4. září 2019 14:20, aktualizováno  18:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Piloti ze zříceného ruského bitevníku se nekatapultovali. Mylný dojem vzbudil brzdný padák letounu

Bitevní letoun Suchoj Su-25. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitevní letoun Suchoj Su-25. ilustrační snímek | foto: Archiv Vojenského historického ústavu Praha

MOSKVA Oba piloti ruského bojového letounu Su-25UB, který v úterý havaroval na jihu Ruska, zahynuli. Podle agentur to ve středu potvrdilo ministerstvo obrany, které rovněž upřesnilo, že dvoučlenná posádka se nestačila katapultovat, jak to ještě dopoledne uváděla média.

Těla obou letců záchranáři našli v kokpitu, který se zabořil tři metry hluboko do země. Mylný dojem, že se piloti stihli katapultovat, vyvolal padák, který u místa dopadu letadla v úterý zahlédla posádka pátracího vrtulníku. Ve středu se zjistilo, že jde o brzdící padák stroje, nikoli o padáky posádky.

Cvičná varianta bitevního letounu se zřítila v neobývané části Stavropolského kraje. Podle listu Kommersant byly na programu cvičného letu prvky vyšší pilotáže, včetně přemetu.

Bojový letoun typu Su-25UB.

Bojový letoun typu Su-25UB.

Příčiny havárie se pokoušejí zjistit vyšetřovatelé a komise ministerstva obrany. V troskách byly nalezeny obě černé skříňky, z nichž jedna zaznamenávala parametry letu a druhá komunikaci posádky. Expertům není jasné, proč se piloti nekatapultovali. Z jejich letounu to bylo možné udělat i ve velmi nízkých výškách.

Vyšetřovatelé zatím považují za dvě hlavní verze příčiny tragédie chybu pilota a technickou závadu. Agentura Regnum napsala, že podle řady zdrojů se stroj zřítil, když se pokoušel o přemet. Svědci uvedli, že letounu se nepodařilo manévr dokončit.

Bitevníky Su-25, které svého času byly i ve výzbroji československého a následně českého a slovenského letectva, Rusové intenzivně využívali během nedávné syrské kampaně. Nasazeny ovšem byly už za sovětské intervence v Afghánistánu a v dalších konfliktech, včetně rusko-gruzínské války či bojů na východě Ukrajiny.

ČTK
M. Vláčil Strašné neštěstí.. 19:21 4.9.2019
S. Landa Jo jo, slzím... :-) 20:56 4.9.2019
J. Truestory 4:24 5.9.2019
J. Jurax Přesně tak. 14:32 6.9.2019

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.