Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
4. září 2019 14:20, aktualizováno  18:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Piloti ze zříceného ruského bitevníku se nekatapultovali. Mylný dojem vzbudil brzdný padák letounu

Bitevní letoun Suchoj Su-25. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitevní letoun Suchoj Su-25. ilustrační snímek | foto: Archiv Vojenského historického ústavu Praha

MOSKVA Oba piloti ruského bojového letounu Su-25UB, který v úterý havaroval na jihu Ruska, zahynuli. Podle agentur to ve středu potvrdilo ministerstvo obrany, které rovněž upřesnilo, že dvoučlenná posádka se nestačila katapultovat, jak to ještě dopoledne uváděla média.

Těla obou letců záchranáři našli v kokpitu, který se zabořil tři metry hluboko do země. Mylný dojem, že se piloti stihli katapultovat, vyvolal padák, který u místa dopadu letadla v úterý zahlédla posádka pátracího vrtulníku. Ve středu se zjistilo, že jde o brzdící padák stroje, nikoli o padáky posádky.

Cvičná varianta bitevního letounu se zřítila v neobývané části Stavropolského kraje. Podle listu Kommersant byly na programu cvičného letu prvky vyšší pilotáže, včetně přemetu.

Bojový letoun typu Su-25UB.

Bojový letoun typu Su-25UB.

Příčiny havárie se pokoušejí zjistit vyšetřovatelé a komise ministerstva obrany. V troskách byly nalezeny obě černé skříňky, z nichž jedna zaznamenávala parametry letu a druhá komunikaci posádky. Expertům není jasné, proč se piloti nekatapultovali. Z jejich letounu to bylo možné udělat i ve velmi nízkých výškách.

Vyšetřovatelé zatím považují za dvě hlavní verze příčiny tragédie chybu pilota a technickou závadu. Agentura Regnum napsala, že podle řady zdrojů se stroj zřítil, když se pokoušel o přemet. Svědci uvedli, že letounu se nepodařilo manévr dokončit.

Bitevníky Su-25, které svého času byly i ve výzbroji československého a následně českého a slovenského letectva, Rusové intenzivně využívali během nedávné syrské kampaně. Nasazeny ovšem byly už za sovětské intervence v Afghánistánu a v dalších konfliktech, včetně rusko-gruzínské války či bojů na východě Ukrajiny.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

M. Vláčil Strašné neštěstí.. 19:21 4.9.2019
S. Landa Jo jo, slzím... :-) 20:56 4.9.2019
J. Truestory 4:24 5.9.2019
J. Jurax Přesně tak. 14:32 6.9.2019

OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?
OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?

Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Přečtěte si rady, jak udělat hezkou rodinnou fotku i s těmi nejmenšími.