Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN

Diskuse k článku

Stačilo málo a atomová bomba spadla jinde. Nagasaki doplatilo před 75 lety na dva detaily

Chybělo málo a Nagasaki by mimo Japonsko nikdo neznal. O tragickém osudu historického města a utrpení tisíců jeho obyvatel rozhodla před 75 lety spíše náhoda než promyšlený záměr. Kdyby nebylo dvou detailů, město by zřejmě svržení atomové bomby bylo ušetřeno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nový 9.8.2020 13:15

Těžko něco posuzovat ze současného hlediska. Tenkrát byla jiná situace, do které se nedokážeme vžít. Ovšem to samé platí i o posuzování otrokářství a dalších, z dnešního hlediska" nepochopitelných věcech. Naopak se dnešníma očima můžeme dívat na současnou situaci a práva žen v muslimských státech. Ale nějakou kritiku v médiích moc nezaznamenávám. Raději se média a "ochránci práv" zabývají věcmi starými desítky, či stovky let. Proti nim se zřejmě lépe "bojuje". A hlavně beztrestně. Je to takové pokrytectví v přímém přenosu. :-)

R. Primač 9.8.2020 12:30

Japonsko je nezadluzenejsi země světa, přes 200 procent HDP,kapitalismus USA

I. Patta 9.8.2020 11:19

Je dobré si připomínat historii starou tři čtvrtě století. Už méně dobrý je článek, který staví na spekulacích a současných myšlenkách, přičemž rozhodující pro použití bomby byla válečná situace v roce 1945. Navíc by bylo dobré se zamýšlet nejen nad čtvrt milionem obětí dvou bomb, ale nad 2 600 000 japonskými obětmi militaristické politiky Japonska v 30. a 40. letech minulého století. Ještě lepší by bylo zamyšlení nad současnými japonskými problémy, které mají za následek milion nenarozených japonských dětí ročně! Milion dětí nenarozených do VYROVNANÉ populační bilance.

J. Vintr 9.8.2020 11:08

Podle toho, že se japonští vojáci i v beznadějné situaci téměř nikdy nevzdávali a že nutili i civilisty, aby raději spáchali sebevraždu, než by "padli do rukou nepřítele", se dá usuzovat, že by to s tou kapitulací Japonska nebylo tak snadné. Na konci války sice už Japonsko němělo žádné loďstvo ani letectvo, ale obranný boj na domácí půdě s cílem způsobit nepříteli co největší ztráty a zemřít "se ctí" mohli Japonci vést ještě dost dlouho a mohl stát obrovské množství životů. Nejen americkýcj, ale hlavně japonských.

O. Dei 9.8.2020 10:29

fuc**ing weather

F. Černoch 9.8.2020 9:23

Samozřejmě že kapitulace byla na dosah. Truman to má zapsané v deníku že je uspokojivé že japonský císař již žádá o mír a že se Japonsko brzy zhroutí. A to skoro 3 týdny před Hirošimou. Po Hirošimě se Japonci nevzdali protože ještě čekali na odpověď od SSSR v otázce zprostředkování míru a ještě neměli zaručeno že o císařském systému budou rozhodovat oni, jak jim následně Spojenci schválili.

S. Voruda 9.8.2020 9:17

a není to snad jedno kam spadla?Její užití je dostatečně známé.V Bejrutu nedávno shodili něco podobného nebo to tam bylo schovaný a přivedli jen k výbuchu.Uvidíme,co z toho vyleze,ale nějaký Japončící jsou už po tolika letech profláklí....zase nás tu budou krmit celej srpen atomovkama a Japonskem.Rv

J. Bečvář 9.8.2020 9:06

Proto rad ctu diskuse. Sice je to vzdy kupa odpadu, ale obcas se tam najde nekdo, kdo o tom neco vi a pise smysluplne. Dnes (ale i jindy) je to Rajninec.

P. Balcar 9.8.2020 9:01

Mandžusko, to je někde na Japonských ostrovech, že jeho dobytí mělo rozhodujícím způsobem přispět ke kapitulaci Japonska?

Při diskusích o správnosti použití jaderných bomb, jich použití většinou odsuzují ti, kdo by raději viděli mrtvé Američany než Japonce nebo možná oboje. Jako při stalinově "pomáhání" španělským republikánům jenom tak trochu, aby se válka protáhla a ev. se do konfliktu zapojila Francie a Anglie. Nebo jako když Stalin plánoval sovětizaci Německa a Francie: "V případě porážky bude nevyhnutelně následovat sovětizace Německa", "Náš úkol tedy spočívá v tom, aby Německo pokud možno vedlo delší válku s cílem, aby se Anglie a Francie vyčerpaly a oslabily natolik, že již nebudou s to ohrozit sovětské Německo.", " Pokud se toto podaří, bude sovětské Německo zabezpečeno a navíc se tím podpoří sovětizace Francie."

http://www.historieblog.cz/2020/04/komentar-pokus-o-smlouvu-britsko-francouzsko-polsko-sovetskou-v-roce-1939/

I. Kanafasik 9.8.2020 8:48

Štěstí z Kokury.. Kokura měla štěstí hned dvakrát, protože byla také jako záložní cíl místo Hiroshimy. Hiroshimě, ale tehdy "přálo" počasí.

D. Rajninec 9.8.2020 8:41

Čo už konšpirujete ? Každé bombardovanie má záložné ciele ! Nikto nemôže vedieť , aká bude situácia v priestore ciela !

Čo majú priniesť odistené bomby späť na základnu ? A vybuchnúť !

V. Novák 10.8.2020 19:18

Jaká konspirace?

Známý fakt. Pro někoho možná překvapivý - ale obecně známý...

I. Furthner 9.8.2020 8:12

Lidovky provozované StBakem a článek v duchu bolševické propagandy minulého století. Náhoda? Asi těžko.

Právem jsou média vlastněná StBakem označena za největšího šiřitele hoaxu a fakenews v ČR.

J. Nový 9.8.2020 8:27

A co vás na tom článku tak rozčílilo kvůli nepravdě?

J. Paleček 9.8.2020 8:51

Nad Drážďany byly mraky , tak to vysypali na Plzeň.

P. Balcar 9.8.2020 9:04

D. Rajninec 9.8.2020 8:41

Čo už konšpirujete ? Každé bombardovanie má záložné ciele !

M. Nespor 9.8.2020 8:10

A proto se v Japonsku rika; Mit stesti jako Kokura ;-D

I. Furthner 9.8.2020 8:08

Článek jak vystřižený z Rudého Práva v 50. letech minulého století...

J. Flekal 9.8.2020 7:49

Nevím z jakých podkladů autor článku vzal svá čísla. Poněkud se liší od dat z jiných zdrojů, ale rozumím celku. Zlí Američané zabíjeli hodné Japonce.

B. Skoupý 9.8.2020 7:36

Japonská kapitulace byla nadosah?

I po svržení první atomové bomby na Hirošimu Japonsko nabízenou kapitulaci odmitlo.

Stejně tak Němci doplatili na neústupnost Hitlera.

D. Rajninec 9.8.2020 8:43

Kapitulácia na dosah samozrejme nebola ! Pre kapituláciou ešte " ležalo " asi 1 milion amerických vojakov hroboch .


Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...