Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN

Diskuse k článku

Stačilo málo a atomová bomba spadla jinde. Nagasaki doplatilo před 75 lety na dva detaily

Chybělo málo a Nagasaki by mimo Japonsko nikdo neznal. O tragickém osudu historického města a utrpení tisíců jeho obyvatel rozhodla před 75 lety spíše náhoda než promyšlený záměr. Kdyby nebylo dvou detailů, město by zřejmě svržení atomové bomby bylo ušetřeno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 10.8.2020 19:18

Jaká konspirace?

Známý fakt. Pro někoho možná překvapivý - ale obecně známý...

J. Nový 9.8.2020 13:15

Těžko něco posuzovat ze současného hlediska. Tenkrát byla jiná situace, do které se nedokážeme vžít. Ovšem to samé platí i o posuzování otrokářství a dalších, z dnešního hlediska" nepochopitelných věcech. Naopak se dnešníma očima můžeme dívat na současnou situaci a práva žen v muslimských státech. Ale nějakou kritiku v médiích moc nezaznamenávám. Raději se média a "ochránci práv" zabývají věcmi starými desítky, či stovky let. Proti nim se zřejmě lépe "bojuje". A hlavně beztrestně. Je to takové pokrytectví v přímém přenosu. :-)

R. Primač 9.8.2020 12:30

Japonsko je nezadluzenejsi země světa, přes 200 procent HDP,kapitalismus USA

I. Patta 9.8.2020 11:19

Je dobré si připomínat historii starou tři čtvrtě století. Už méně dobrý je článek, který staví na spekulacích a současných myšlenkách, přičemž rozhodující pro použití bomby byla válečná situace v roce 1945. Navíc by bylo dobré se zamýšlet nejen nad čtvrt milionem obětí dvou bomb, ale nad 2 600 000 japonskými obětmi militaristické politiky Japonska v 30. a 40. letech minulého století. Ještě lepší by bylo zamyšlení nad současnými japonskými problémy, které mají za následek milion nenarozených japonských dětí ročně! Milion dětí nenarozených do VYROVNANÉ populační bilance.

J. Vintr 9.8.2020 11:08

Podle toho, že se japonští vojáci i v beznadějné situaci téměř nikdy nevzdávali a že nutili i civilisty, aby raději spáchali sebevraždu, než by "padli do rukou nepřítele", se dá usuzovat, že by to s tou kapitulací Japonska nebylo tak snadné. Na konci války sice už Japonsko němělo žádné loďstvo ani letectvo, ale obranný boj na domácí půdě s cílem způsobit nepříteli co největší ztráty a zemřít "se ctí" mohli Japonci vést ještě dost dlouho a mohl stát obrovské množství životů. Nejen americkýcj, ale hlavně japonských.

O. Dei 9.8.2020 10:29

fuc**ing weather

F. Černoch 9.8.2020 9:23

Samozřejmě že kapitulace byla na dosah. Truman to má zapsané v deníku že je uspokojivé že japonský císař již žádá o mír a že se Japonsko brzy zhroutí. A to skoro 3 týdny před Hirošimou. Po Hirošimě se Japonci nevzdali protože ještě čekali na odpověď od SSSR v otázce zprostředkování míru a ještě neměli zaručeno že o císařském systému budou rozhodovat oni, jak jim následně Spojenci schválili.

S. Voruda 9.8.2020 9:17

a není to snad jedno kam spadla?Její užití je dostatečně známé.V Bejrutu nedávno shodili něco podobného nebo to tam bylo schovaný a přivedli jen k výbuchu.Uvidíme,co z toho vyleze,ale nějaký Japončící jsou už po tolika letech profláklí....zase nás tu budou krmit celej srpen atomovkama a Japonskem.Rv

J. Bečvář 9.8.2020 9:06

Proto rad ctu diskuse. Sice je to vzdy kupa odpadu, ale obcas se tam najde nekdo, kdo o tom neco vi a pise smysluplne. Dnes (ale i jindy) je to Rajninec.

P. Balcar 9.8.2020 9:04

D. Rajninec 9.8.2020 8:41

Čo už konšpirujete ? Každé bombardovanie má záložné ciele !

P. Balcar 9.8.2020 9:01

Mandžusko, to je někde na Japonských ostrovech, že jeho dobytí mělo rozhodujícím způsobem přispět ke kapitulaci Japonska?

Při diskusích o správnosti použití jaderných bomb, jich použití většinou odsuzují ti, kdo by raději viděli mrtvé Američany než Japonce nebo možná oboje. Jako při stalinově "pomáhání" španělským republikánům jenom tak trochu, aby se válka protáhla a ev. se do konfliktu zapojila Francie a Anglie. Nebo jako když Stalin plánoval sovětizaci Německa a Francie: "V případě porážky bude nevyhnutelně následovat sovětizace Německa", "Náš úkol tedy spočívá v tom, aby Německo pokud možno vedlo delší válku s cílem, aby se Anglie a Francie vyčerpaly a oslabily natolik, že již nebudou s to ohrozit sovětské Německo.", " Pokud se toto podaří, bude sovětské Německo zabezpečeno a navíc se tím podpoří sovětizace Francie."

http://www.historieblog.cz/2020/04/komentar-pokus-o-smlouvu-britsko-francouzsko-polsko-sovetskou-v-roce-1939/

J. Paleček 9.8.2020 8:51

Nad Drážďany byly mraky , tak to vysypali na Plzeň.

I. Kanafasik 9.8.2020 8:48

Štěstí z Kokury.. Kokura měla štěstí hned dvakrát, protože byla také jako záložní cíl místo Hiroshimy. Hiroshimě, ale tehdy "přálo" počasí.

D. Rajninec 9.8.2020 8:43

Kapitulácia na dosah samozrejme nebola ! Pre kapituláciou ešte " ležalo " asi 1 milion amerických vojakov hroboch .

D. Rajninec 9.8.2020 8:41

Čo už konšpirujete ? Každé bombardovanie má záložné ciele ! Nikto nemôže vedieť , aká bude situácia v priestore ciela !

Čo majú priniesť odistené bomby späť na základnu ? A vybuchnúť !

J. Nový 9.8.2020 8:27

A co vás na tom článku tak rozčílilo kvůli nepravdě?

I. Furthner 9.8.2020 8:12

Lidovky provozované StBakem a článek v duchu bolševické propagandy minulého století. Náhoda? Asi těžko.

Právem jsou média vlastněná StBakem označena za největšího šiřitele hoaxu a fakenews v ČR.

M. Nespor 9.8.2020 8:10

A proto se v Japonsku rika; Mit stesti jako Kokura ;-D

I. Furthner 9.8.2020 8:08

Článek jak vystřižený z Rudého Práva v 50. letech minulého století...

J. Flekal 9.8.2020 7:49

Nevím z jakých podkladů autor článku vzal svá čísla. Poněkud se liší od dat z jiných zdrojů, ale rozumím celku. Zlí Američané zabíjeli hodné Japonce.

B. Skoupý 9.8.2020 7:36

Japonská kapitulace byla nadosah?

I po svržení první atomové bomby na Hirošimu Japonsko nabízenou kapitulaci odmitlo.

Stejně tak Němci doplatili na neústupnost Hitlera.


Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...