Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Stál jsem tváří v tvář útočníkovi.‘ Novinář přežil útok teroristů schovaný v kadeřnictví

Svět

  12:36
ISTANBUL - Úterní teroristický útok na Atatürkově letišti za sebou zanechal podle nejnovější bilance 41 obětí. Jen díky velké dávce štěstí se jednou z nich nestal také novinář a aktivista Steven Nabil a jeho žena. Mladý pár, který se zrovna vracel z líbánek, řádění střelců unikl jen tak tak. Během přestřelky se jim totiž podařilo schovat do komory v kadeřnickém salónu.

Istanbulské letiště po útoku foto: APČTK

„Dnes večer jsme v Istanbulu přestupovali při naší cestě z líbánek zpátky do New Yorku,“ vypráví Steven Nabil, novinář na volné noze a zároveň aktivista původem z Iráku, který se o svůj příběh rozhodl podělit skrze sociální síť Twitter.

Záchranáři před istanbulským letištěm

V rámci čekání na další spoj se rozhodli s manželkou trochu občerstvit. Zatímco Stevenova žena zůstala sedět v kavárně v přízemí, Steven se vydal do třetího patra do jedné z restaurací. Pak ale zaslechl výstřely. Všeho nechal a běžel se podívat, co se děje. Tušil, že je jeho žena v nebezpečí.

Pohled, který se mu naskytl, mu potvrdil, že se nemýlil. „Sešel jsem schody a uviděl jsem prázdnou halu a teroristy, kteří stříleli naším směrem,“ popsal. Lidé se před útočníky bránili různými způsoby, většina z nich byla ale strnulá šokem.

Strnulá byla i jeho žena. Strnulá a zraněná. „Dal jsem si její ruku kolem ramen a utíkali jsme pryč, kolem zkoprnělých lidí,“ popsal dramatický útěk Steven. “Ocitli jsme se tváří v tvář útočníkovi, zatímco zasypával okolí kulkami.“

Istanbulské letiště po útoku
Istanbulské letiště po útoku

Útočiště nakonec nalezli v zamčeném kadeřnickém salónu, do něhož se museli násilím dostat. „Vnikli jsme do něj a v hrůze čekali, zatímco on (terorista) střílel přede dveřmi. Málem jsme to nestihli,“ uvedl Steven.

„Pak jsme se schovali do komory. 45 minut jsme čekali, až někdo otevře dveře,“ dodal. Když se střelba ozývala příliš blízko, objal svou ženu a políbil. Zároveň ji prosil, aby byla co nejvíce potichu. Bál se, že jakýkoliv hluk by mohl útočníky přilákat do jejich skrýše.

Teroristům navíc nechtěl čelit nepřipravený. „Zoufale jsem hledal něco ostrého, abych ji (manželku) ochránil, kdyby otevřeli dveře a vzali si rukojmí,“ vypověděl. Jediná zbraň, která přicházela v úvahu, byla vroucí voda na čaj. Tou plánoval útočníky opařit, aby je na chvíli rozptýlil a jeho žena mohla utéct. „Bylo to nejdelších 45 minut vůbec,“ sdílel pak své pocity.

Vzpomínka na krvavou noc mladý pár přitom pronásleduje i teď. „Výkřiky obětí a krev všude kolem nám nedaly spát,“ svěřil se novinář na svém twitterovém účtu den po útoku.

Při něm zahynulo podle dosavadních bilancí 41 lidí, dalších 239 bylo zraněno. Tři útočníci nejdříve uvnitř letiště spustili palbu a následně se odpálili. K útoku na jedno z nejrušnějších letišť v Evropě se zatím nikdo nepřihlásil. Podle tureckého premiéra Binaliho Yildirima je ale možné, že útok má na svědomí teroristická organizace Islámský stát.

Autor: