„Neznáme přesný počet vypleněných a vypálených obchodů, ale je jich hodně,“ poznamenal Billy Jones z policejního sboru v provincii Západní Kapsko. V noci přišel o život jeden Somálec, ale podle Jonese není jasné, zda má jeho smrt souvislost s násilnými útoky.
Tisíce afrických přistěhovalců se v posledních dvou týdnech ocitly v JAR bez přístřeší, když ze strachu opustili své domovy. Stovky přistěhovalců byly včera evakuovány i z živelně vybudovaného tábora u Kapského Města.
„Nikdy jsem neviděla takové barbarství“
Jedna šestařicetiletá žena ze Zimbabwe včera vylíčila pro BBC, jak se rozhodla vrátit zpět domů poté, co na vlastní oči viděla hrůzný útok na jednoho přistěhovalce. Členové ozbrojeného gangu polili muže pocházejícího z Mosambiku benzinem a vhodili jej do jeho hořící chatrče. „Pořád slyším křik toho hořícího muže. Když zavřu oči a pokouším se usnout, stále ho vidím, jak volá o pomoc, ale nikdo mu nepomáhá... Nikdy jsem neviděla takové barbarství,“ řekla žena BBC.
Xenofobní násilnosti, které vypukly před dvěma týdny v Johannesburgu a posléze se rozšířily i do Durbanu, si dosud vyžádaly 42 obětí na životech a přes 25 000 lidí bylo vyhnáno ze svých domovů. Útočníci obviňují africké imigranty, že jim berou práci a zvyšují násilnou kriminalitu. Policie, které při potlačování nepokojů nyní pomáhá i armáda, zatkla již přes 500 útočníků.
Pořád slyším křik toho hořícího muže. Když zavřu oči a pokouším se usnout, stále ho vidím, jak volá o pomoc, ale nikdo mu nepomáhá... Nikdy jsem neviděla takové barbarství. |
Tisíce imigrantů, kteří v JAR hledali lepší život a práci, se rozhodly pro návrat domů. Mosambická vláda oznámila, že domů se vrátilo kolem 10 000 jejích občanů a další vlnu očekává v příštích dnech. Domů se vracejí i uprchlíci ze Zimbabwe navzdory hluboké hospodářské krizi, která jejich zemí zmítá už několik let.
Na jedné z johannesburských policejních stanic se evakuace zvrhla v potyčky a chaos, když se Mosambičané pokoušeli nacpat do přeplněných autobusů poslaných jejich ambasádou. Nepokoje mohou mít pro JAR dalekosáhlé následky. Kvůli nim už prudce klesl kurz jihoafrického randu. Pokud by vláda v čele s prezidentem Thabem Mbekim situaci nezvládla, mohlo by to mít nepříjemné důsledky také pro světový šampionát ve fotbale, který by se v zemi měl konat za dva roky a od nějž si JAR hodně slibuje, především v cestovním ruchu. „Jsme extrémně znepokojeni touto situací, musíte si uvědomit, že 67 procent turistů přijíždějících do Jihoafrické republiky jsou Afričané,“ řekl BBC Moeketski Mosola, šéf agentury South Africa Tourism.
Do problémů se také může dostat těžební průmysl, v němž pracovalo mnoho imigrantů. Například středně velká těžební společnost DRDGold oznámila, že ve čtvrtek do práce nenastoupila více než polovina jejích dělníků.