15. září 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stále více Američanů splácí studentské půjčky ještě v důchodu

Důchodci - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodci - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Američtí důchodci mohou v zadlužení z dob studií směle konkurovat současným studentům. Ze svých studentských let si s sebou nesou dluh v celkové výši osmnáct miliard dolarů, ještě v roce 2005 to přitom nebyly ani tři miliardy. Problém se týká asi čtyř procent seniorských domácností, což od roku 2004 znamená tříprocentní nárůst. Mnoha z nich je proto krácen důchod a hrozí jim pád do dluhové pasti.

Autoři studie z agentury GAO tvrdí, že pro lidi v důchodovém věku znamená takový dluh větší nebezpečí než pro mladé. Na rozdíl od jiných typů půjček se na něj totiž nevztahuje možnost vyhlásit osobní bankrot. Hrozbou jsou i agresivní metody výběrčích, kteří jsou odměňováni na základě množství vybraných peněz a tak si často neberou servítky. O situaci informoval Washington Post.

Okleštěné důchody

Mnoha seniorům je kvůli neschopnosti půjčky efektivně splácet krácen důchod, s tím samozřejmě přichází snížení životní úrovně nebo finanční závislost na příbuzných. "Samozřejmě existují takoví, kteří mají finanční rezervy, je jich ale minimum," tvrdí Sandy Baum z agentury Urban Institute. Počet takto postižených lidí se od roku 2002 více než zpětinásobil.

ČTĚTE TAKÉ

Zadlužení se zvyšuje napříč celou americkou společností a z celkového počtu dlužníků tvoří lidé v důchodovém věku stále ještě poměrně malé procento. Zpráva GAO však naznačuje, že situace se může v budoucnosti změnit.

mm

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz