Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Stáli jsme tam a brečeli.' Dokumentaristé natočili hlady umírajícího ledního medvěda, důsledek oteplování

Video ze severní Kanady, které obletělo internet, není pro citlivé povahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Video ze severní Kanady, které obletělo internet, není pro citlivé povahy. | foto: The Guardian YouTube.Reuters

OTTAWA/PRAHA Video ze severní Kanady, které obletělo internet, není pro citlivé povahy. Zobrazuje totiž vyhublého ledního medvěda, který z posledních sil zvedá tlapy v marné snaze najít potravu. Hlady podle dokumentaristů, kteří na něj narazili, zřejmě zemřel do několika hodin od natáčení. Prý ho nemohli zachránit - zapřeli tedy sebe sama a rozhodli se zdokumentovat jeho utrpení, aby přinesli svědectví o daleko větším problému. Hladovění ledních medvědů je totiž podle expertů přímým důsledkem globálního oteplování.

„Stáli jsme tam a brečeli - natáčeli jsme a slzy nám tekly po tvářích,“ svěřil se fotograf Paul Nicklen serveru National Geograpic. Když se svým týmem ochranářů přírody ze skupiny Sea Legacy (Dědictví moře) Nicklen přijel na arktický Baffinův ostrov koncem léta, narazili na něco, co Nicklena prý stále straší.

Minutové video ukazuje ledního medvěda, jehož život zcela viditelně visí na vlásku. Nemohoucně za sebou táhne zadní packy. Jeho kostnaté tělo pokrývá nezdravá, vypelichaná srst. Z posledních sil hledá potravu, přičemž nejblíže k úspěchu se dostane, když najde popelnice, které za sebou zanechali inuitští rybáři. Když ani tehdy neuspěje, rezignovaně si lehne na zem. Podle Nicklena, který se problematice ohrožení ledních medvědů věnuje dlouhodobě, přitom nejde o starého jedince.

Záchrana nebyla možná

Poté, co video zveřejnil, byl Nicklen okamžitě bombardován dotazy, proč nezakročil a medvěda se nepokusil zachránit. „Samozřejmě, že mě to napadlo,“ komentoval fotograf. Prý s sebou však za prvé neměl uspávací pušku ani dostatek potravy - a za druhé by prý pouze prodloužil medvědovo trápení. Krmení divokých ledních medvědů je navíc v Kanadě protizákonné.

Nicklen ale prý zároveň nechtěl, aby medvědova smrt přišla vniveč. „Když vědci říkají, že medvědům hrozí vyhynutí, chci, aby si lidé uvědomili, že to vypadá takhle. Umřou hlady.“ řekl Nicklen. Doufá, že právě bolestná realita medvědova utrpení vytrhne lidi z apatie. „Takhle vypadá umírání hlady. Svalová atrofie. Žádná energie. Je to pomalá, bolestná smrt,“ napsal na Instagramu, kde video sdílel.

Tím, že sdílel jeho utrpení, chce Nicklen vykreslit komplexnější příběh. Tím je realita změny klimatu, která s sebou již v současnosti přináší řadu následků pro divoká zvířata zejména v oblasti Arktidy. Primárním zdrojem potravy pro lední medvědy jsou totiž tuleni - obrovské shluky jich typicky nacházeli na ledových krách, kde je v chladných měsících lovili. Následně se často stalo, že v letních měsících, kdy led nebyl dostatečně pevný, trávili měsíce bez potravy - tuková zásoba z lovu jim však stačila.

Problém globálního oteplování

Půltunoví medvědi potřebují, aby poblíž pevniny byl led dost pevný a stabilní na to, aby je při lovu tuleňů udržel. Se zkracováním měsíců tuhých zim a nestabilním ledovým povrchem se tak rapidně prodlužuje doba, během které medvědi nemají přístup k potravě. Arktida se přitom podle expertů ohřívá pořád - a to jako první, nejvíce a nejrychleji. Podle klimatických modelů hrozí, že již v roce 2040 bude možné otevřeným mořem doplout přímo na Severní pól.

„Prostá pravda je, že když se Země bude dále ohřívat, ztratíme medvědy - a celé ekosystémy,“ tvrdí Nicklen. Data z loňského roku ukazují, že mezi lety 1979 a 2014 počet ledních medvědů v arktických regionech klesl o 19 procent, a rychlost jejich úbytku bude zřejmě jen akcelerovat.

Lední medvědi jsou považováni za maskota hrozby změny klimatu, zároveň však za „kanárka v dolu“ - tedy vůbec první varovný signál. Vědecký časopis Biosciences se s ohledem na to zaměřil právě na to zaměřil na nebezpečí diskreditace zjištění odborníků na klima - a podle této studie jsou ti, co globální oteplování popírají, schopni minimalizovat hrozby změny klimatu právě tím, že nevěří v hrozbu, které lední medvědi čelí.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...