Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Starobylé památky ničí i Saúdská Arábie. Západ zavírá před její krutostí oči

Saúdskoarabský monarcha, král Salmán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saúdskoarabský monarcha, král Salmán. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Britskou vládu v posledních dnech rozdělil postoj k Saúdské Arábii. Premiér David Cameron totiž v úterý smetl ze stolu kontroverzní smlouvu na výcvik saúdskoarabských vězeňských dozorců, a to i přes odpor dvou klíčových ministrů svého kabinetu.

Cameronova mluvčí to sice popírá, podle britského tisku je ale důvod zřejmý – rozsudek Rijádu nad 74letým Britem Karlem Andreem, který byl za lahve domácího vína v autě odsouzen ke 350 ranám bičem.

Jeho syn Simon televizi CNN řekl, že by jeho otec, který trpí astmatem a v minulosti se potýkal i s rakovinou, bičování zřejmě nepřežil. „Chápu, že spáchal zločin a ponese jeho následky, chápe to i on. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu ale doufám, že dostane milost a bude propuštěn,“ prohlásil. Karl Andree už přitom za svůj prohřešek kvůli saúdskoarabským zákonům strávil více než rok ve vězení.

Za Andreeho se postavil také Cameron a navzdory lobbování ministryně vnitra Theresy Mayové a šéfa britské diplomacie Philipa Hammonda odmítl posvětit smlouvu o spolupráci ve vězeňství v hodnotě 5,9 milionů liber (asi 216 milionů korun). O peníze ale Britům nešlo – ministři podle listu The Times argumentovali tím, že kontrakt pomůže Saúdům reformovat vězeňství a že jeho odmítnutí by poškodilo vztahy s klíčovým spojencem.

Saúdská Arábie je přitom pro Brity nesmírně důležitým ekonomickým partnerem – společné podniky mají hodnotu 11,5 miliard liber a Saúdové jsou také největšími odběrateli britských zbrojovek, které od nich v posledních pěti letech dostaly čtyři miliardy liber. V ultrakonzervativním vahhábovském království nyní žije a pracuje na 30 tisíc britských občanů.

Saúdové také ničí památky

I proto mají Britové, ale i Francouzi nebo Američané tendenci zavírat oči před porušováním práv menšin, které je v zemi na denním pořádku. Blízkovýchodní zpravodaj listu The Independent Robert Fisk ale tento týden upozornil ještě na jednu skutečnost, kterou Západ blahosklonně přehlíží: systematické ničení historických památek saúdskoarabským režimem.

Zatímco svět vyděšeně sleduje ničení antické Palmýry teroristy z takzvaného Islámského státu, buldozery ničící hrobky, mešity a pevnosti Osmanské říše nikoho nevzrušují. Kromě osmanských památek ale stoupenci vahhábovské větve islámu ničí i památky spjaté přímo s životem proroka Muhammada a jeho rodiny.

Fisk upozorňuje například na dům prorokovy první ženy Chadídži, který se proměnil na veřejné záchodky, nebo dům prorokova tchána abú Bakra, jenž byl srovnán se zemí, aby uvolnil místo hotelu Mecca Hilton. Podobně dopadly i stovky osmanských domů v Mekce okolo Velké mešity – byly strženy, aby se rozšířily obří projekty spojené s poutí do Mekky.

Saúdové přijali vahhábovskou verzi víry z učení Mohameda ibn Abdula Vahhába, který prosazoval návrat islámu k jeho nejranější podobě. Jakékoliv historické památky jsou podle něj záminkou k modloslužebnictví a je třeba je zničit.

Když pak sjednotitel arabských kmenů Abd al-Azíz ibn Saúd přišel ve 20. letech do Mekky, jeho prvním krokem bylo zničení hřbitova, kde byla pochována prorokova žena Chadídža.

Fisk připomíná, že k ničení dochází i v Evropě – válkou poničené, ale stovky let staré mešity v Bosně byly strženy ve prospěch těch nových betonových, které platí právě Saúdové.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek
Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek

Léto se blíží a je nejvyšší čas myslet na svou linii. Pohyb sám o sobě nestačí, důležitý je také správně sestavený jídelníček. Proto jsme pro vás...