10. října 2011 14:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Staronová vláda bude mít jen těsnou většinu

Donald Tusk po oznámení výsledků voleb objímá svou ženu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Tusk po oznámení výsledků voleb objímá svou ženu. | foto: ČTK

VARŠAVA Vítězství Občanské platformy nechutná druhý den po volbách tak sladce jako v prvních chvílích po uzavření volebních místností.

Občanská platforma sice vyhrála podle sečtených hlasů o téměř deset procent před svým největším konkurentem nacionálně pravicovým Právem a spravedlností, ale v součtu se svým dosavadním koaličním partnerem Polskou lidovou stranou (PSL) bude mít většinu pouhých několika hlasů ve 460 členném parlamentu.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle polských novinářů bude chtít přesto premiér Tusk koalici s PSL zopakovat, protože další dvě možnosti, tedy přibrat do koalice postkomunisty, nebo Hnutí Palikota, by mohly přinést do vlády nestabilitu. “Zřejmě budeme muset doufat, že se k nám brzy přidají nějací další poslanci z jiných stran,” uvedl pod podmínkou anonymity nejmenovaný politik Občanské platformy.

Výhodou platformy ale bude i to, že opozice, kterou tvoří na jedné straně pravicově-katolický PiS a na druhé liberálně-populistické Hnutí Palikota a postkomunistický Svaz demokratické levice, bude jen velmi těžko hledat společnou řeč. To bude ulehčovat hledání většiny v novém Sejmu.

Palikot chce legalizaci marihuany, Tusk tvrdě proti

Novinkou v Sejmu bude Hnutí Palikota, které získalo deset procent hlasů a stalo se třetí nejsilnější stranou v polském parlamentu. Kromě Palikota je všech dalších 39 poslanců této strany obrovskou neznámou.

Hnutí Palikota žádá na polské poměry revoluční věci, konec výuky náboženství ve školách, povolení interrupcí, dekriminalizaci marihuany. S těmito požadavky je však Hnutí Palikota osamocené a Tusk už dal najevo, že tyto požadavky v žádném případě nepodpoří. 

zvláštní zpravodaj LN v Polsku, Luboš Palata