Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Počet mrtvých v USA překročil 30 000, guvernér New Yorku nařídil povinné nošení roušek

Panorama města New York City se táhne nad chodci, kteří nosí masky kvůli obavám COVID-19, foto: AP Photo/John Minchillo

New York/Washington - Počet obětí koronaviru v USA ve středu překonal hranici 30 000, informovala agentura Reuters. V úterý Spojené státy oznámily, že onemocnění covid-19 podlehlo 2364 lidí, což byl dosud nejvyšší denní nárůst zemřelých. Nejvíce mrtvých předtím připadlo na 10. dubna, kdy si koronavirus v USA vyžádal životy 2069 lidí.
  20:51aktualizováno  22:03

Počet obětí covid-19 v New Yorku překonal hranici 10 000. Podle guvernéra je stát z nejhoršího venku

Podle propočtů Reuters koronaviru v USA podlehlo již 30 039 lidí, což představuje nárůst o 1593. Mnoho států nicméně zatím novou bilanci zemřelých nezveřejnilo. Navzdory nárůstu počtu mrtvých v některých státech ale zřejmě šíření nákazy zpomaluje. V USA se nákaza koronavirem dosud potvrdila u více než 615 000 lidí, celosvětově počet potvrzených případů nákazy překonal hranici dvou milionů.

Super úplněk nad sochou Svobody v New Yorku. Američané každý večer v osm...
Běžec se pohybuje prázdnou 7. avenue ve městě New York.

Navzdory rostoucímu počtu mrtvých se v některých částech USA objevují náznaky, že epidemie začíná ustupovat, uvádí Reuters. Guvernéři asi 20 amerických států, kde se virus šíří nejméně, doufají v postupné zahájení hospodářské obnovy po 1. květnu. Z 50 amerických států hlásilo ve středu 17 méně než sto nově nakažených.

Nejvíce zasažené epidemií jsou státy New York, Kalifornie, Louisiana, New Jersey, Massachusetts a Michigan. Některé státy, zejména New York, oznámily znatelný pokles hospitalizací a méně pacientů odkázaných na ventilátory. Guvernéři těchto států uvedli, že je nutné více testovat, než se začnou uvolňovat přísná protikoronavirová opatření, v jejichž důsledku jsou zavřené školy a miliony lidí jsou bez práce.

Experti podle Reuters upozorňují, že počet mrtvých je ve skutečnosti vyšší, protože lidé, kteří umírají doma nebo v penzionech pro seniory, nejsou většinou testováni na přítomnost viru.

V New Yorku klesl počet hospitalizovaných, roušky budou povinné

Počet hospitalizovaných Američanů s diagnózou covid-19 ve státě New York druhý den za sebou poklesl. Prohlásil to ve středu guvernér Andrew Cuomo. Ve Spojených státech ve středu podle neúplných údajů podlehlo koronaviru přes 1300 lidí, počet nakažených dosáhl 615 000.

Stát, který je epidemií koronaviru v USA nejvíc postižen, natolik stabilizoval svůj zdravotnický systém, že může předat ventilátory jinam, konstatoval. Oznámil, že obyvatelé státu budou povinni nosit na veřejnosti roušky. 

„Zastavit šíření (viru) je nejdůležitější. Jak můžete chodit bez roušky do blízkosti jiných lidí?“ prohlásil Cuomo na tiskové konferenci. Řekl, že od středy budou občané státu New York povinni nosit roušky, kdykoli vyjdou ven a dostanou se do kontaktu s jinými lidmi. Nedodržování tohoto příkazu nebude zpočátku policie pokutovat.

Kalifornie zvolila oproti New Yorku jinou strategii. Včasná opatření zabránila zběsilému šíření viru

Stát New York ve středu registroval 752 nových úmrtí, celkem nákaze podlehlo přes 11 000 lidí. Tento počet nezahrnuje zhruba 3800 mrtvých, které se ve středu rozhodlo zařadit do statistiky obětí město New York. Jde o netestované osoby, které ale prokazovaly symptomy nákazy.

Cuomo na tiskové konferenci rovněž nastínil možnosti oživení ekonomiky, těžce postižené epidemií. Otevírány budou nejdříve podniky nejdůležitější pro provoz státu a ty, kde bude riziko infekce nejmenší.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat