Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Státní tajemství.‘ Vietnam spekuluje o smrti prezidenta, týdny nebyl na veřejnosti

Vietnamský prezident Nguyen Phu Trong. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vietnamský prezident Nguyen Phu Trong. | foto: Wikipedia

HANOJ Vietnamský prezident Nguyen Phu Trong se už tři týdny neobjevil na veřejnosti, v zemi se tak začíná spekulovat o jeho smrti. V pátek o tom informoval zpravodajský server BBC, podle nějž nejistota ještě zesílila po páteční neúčasti pětasedmdesátiletého prezidenta na pohřbu bývalé hlavy státu.

Nejvyšší představitel Vietnamu zmizel z očí veřejnosti po 14. dubnu. Spekulace o jeho úmrtí, ventilované zejména na sociálních sítích, umocnila jeho nepřítomnost na státním pohřbu bývalého prezidenta z 90. let Le Duc Anha.

Smíření. Šéf vietnamských komunistů Nguyen Phú Trong se zdraví s Barackem...
Generální tajemník Komunistické strany Vietnamu Nguyen Phú Trong (na snímku s...

Státní média důvod neúčasti současné hlavy státu na smutečním obřadu nevysvětlila. Ještě před ním však mluvčí vlády sdělil, že prezidentovo zdraví ovlivnila „vysoká pracovní zátěž a počasí“. Podle něj se prezident brzy vrátí do práce. To však vyvrátila neúčast na pátečním pohřbu.

‚Těší se oblibě’

„Loni v listopadu schválil Vietnam zákon, který označil informace o zdravotním stavu čelných stranických funkcionářů a vládních představitelů za ‚státní tajemství‘ s cílem uchránit je od zhoubných spekulací a údajných ‚protivládních útoků‘ nepřátelskými silami,“ řekl editor vietnamského vysílání BBC Giang Nguyen.

„Tento zákon, byť ještě nevstoupil v platnost, přinutil místní novináře, aby byli ohledně informování o údajné nemoci prezidenta Nguyena Phu Tronga velice ostražití. Prostor vyplnily sociální sítě a zahraniční média, která spekulují o jeho stavu,“ dodal.

Navzdory vyššímu věku a pověsti konzervativního ideologa se prezident ve Vietnamu těší značné oblibě díky protikorupční kampani, která vedla k zatčení bývalých ministrů a policejních důstojníků.

Prezident se v únoru setkal se severokorejským lídrem Kim Čong-unem a s americkým prezidentem Donaldem Trumpem při summitu těchto dvou státníků ve vietnamské metropoli Hanoji.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...