Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
25. října 2019 12:27, aktualizováno  13:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Státy EU se na odkladu brexitu neshodly, v jednání budou pokračovat v pondělí

Stoupenci bezodkladného brexitu se v pátek shromáždily před londýnským sídlem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stoupenci bezodkladného brexitu se v pátek shromáždily před londýnským sídlem... | foto: Reuters

BRUSEL Velvyslanci unijních zemí se v pátek nedohodli na postoji k britské žádosti o odklad odchodu země z EU. Podle informací ČTK budou diplomaté pokračovat v jednáních v pondělí, kdy bude britský parlament hlasovat o vypsání předčasných voleb. Některé země chtějí s rozhodnutím počkat na to, zda parlament prosincové volby schválí. Svolání mimořádného summitu členské státy neplánují.

Nyní platí termín brexitu 31. října, bez rozhodnutí o odkladu už by tedy Velká Británie za týden nebyla členskou zemí EU.

Podle zdroje obeznámeného s průběhem páteční schůzky se unijní diplomaté shodli na tom, že se pokusí „nalézt shodu začátkem příštího týdne“. „Chceme dále pokračovat prostřednictvím písemné procedury,“ uvedl jeden z unijních diplomatů.

Písemné schválení nejvýše tříměsíčního odkladu doporučil členským státům předseda Evropské rady Donald Tusk. Jeho návrh, který v pátek měli velvyslanci na stole, počítal s tím, že by Británie mohla evropský blok opustit i dříve, pokud by ratifikovala výstupní dohodu uzavřenou minulý týden.

Námitky dávala před jednáním najevo zvláště Francie, která chtěla co možno nejkratší a pádně zdůvodněné prodloužení britského členství v EU.

ČTK
Premium

Někdy jsem se na sebe ani nemohla podívat do zrcadla, přiznala Lucie Bílá

Zpěvačka Lucie Bílá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lucie Bílá ví, že o jejím vztahu s mužem mladším o sedmnáct let se mluví. Ví také, že se mnozí diví: jak takové...

Premium

Jak se fotí porod? Záběry by měly být citlivé a fotograf nesmí překážet

Tak se fotí porod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Cože? Ty fotíš porody? Copak existuje někdo, kdo si chce nechat vyfotit porod? Takové otázky Daniela Lišková slyší...

Premium

Rozšíření za miliardu. Skiareál ve Špindlu nebude mít v Česku konkurenci

Nové domy ve Špindlerově Mlýně (červenec 2018) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ve „Špindlu“ se jezdí na 25 kilometrech sjezdovek, brzo přibude dalších patnáct. Nejluxusnější české lyžařské středisko...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!