Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Státy NATO odsoudily vynucené přistání letadla. Zároveň vyzvaly Bělorusko k propuštění Prataseviče

Bezpečnostní kontrola letadla společnosti Ryanair, které nouzově přistálo na letišti v Minsku kvůli údajné bombě. Běloruská policie následně zatkla jednoho z cestujících, opozičního novináře Ramana Prataseviče, kterému nyní hrozí až trest smrti. foto: ONLINER.BY via AP/ČTK

Brusel - Státy Severoatlantické aliance ve středu ostře odsoudily Běloruskem vynucené přistání letu Ryanairu, po němž byl zadržen novinář a kritik režimu Raman Pratasevič.
  14:20aktualizováno  20:33

Velvyslanci členských zemí NATO ve společném prohlášení vyzvali k jeho okamžitému propuštění a nezávislému mezinárodnímu vyšetření incidentu. Podpořili také opatření, která dosud vůči Minsku v reakci na čin přijaly alianční státy.

Novinář Raman Pratasevič na fotografii z roku 2017 ze soudního řízení v Minsku.
Lukašenko terorista. Poté, co Bělorusko nechalo odklonit letadlo společnosti...

Běloruské úřady v neděli přinutily s tvrzením o bombě na palubě nouzově přistát letadlo mířící z Řecka do Litvy s více než stovkou lidí včetně Prataseviče na palubě. Řada západních lídrů jejich čin označila za únos či státní terorismus.

„Tento nepřijatelný akt vážně porušil normy, podle nichž se řídí civilní letectví, a ohrozil životy cestujících a posádky,“ uvádí text prohlášení zástupců 30 spojeneckých zemí. Pratasevičovo zatčení je podle nich v rozporu s principy svobodné politické opozice a svobody médií. Spojenci vyzvali Minsk, aby respektoval mezinárodní právo a novináře i jeho přítelkyni okamžitě propustil.

Autor:
Témata: Zahraničí

Mohlo by vás zajímat