Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NATO podpořilo svrchovanost Ukrajiny. Jste zbyteční a jen hledáte nepřítele, vzkázala Moskva

Svět

  13:07aktualizováno  14:51
BRUSEL/PRAHA - Členské státy NATO v Bruselu podpořily svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny. Severoatlantická aliance rovněž opětovně vyzvala Rusko, aby zvrátilo obsazení Krymského poloostrova. Rusko v reakci na to nazvalo NATO zbytečnou organizací. „Raději se budeme dívat na fotbal,“ uvedlo ruské ministerstvo vnitra.

Trump povečeřel s ostatními státníky členských států NATO na summitu v Bruselu. foto: Reuters

„Hlavy států a vlád NATO diskutovaly o konfliktu na východě Ukrajiny, kde Ukrajinci již více než čtyři roky brání svou zemi před agresivními akcemi Ruska,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve svém prohlášení. „NATO a Ukrajina opětovně vyzývají Rusko, aby zvrátilo nezákonnou a nelegitimní anexi Krymského poloostrova, kterou neuznávají a nemají v plánu ji uznat ani v budoucnosti,“ dodal.

Spojenci podle Stoltenberga očekávají, že Ukrajina zlepší boj s korupcí a respektování lidských práv. „Úspěch ukrajinských reforem bude klíčový pro položení základů prosperující a mírumilovné Ukrajiny pevně ukotvené mezi evropskými demokraciemi,“ dodal šéf aliance.

Ministerstvo vnitra Ruské federace již včera reagovalo na prohlášení ze summitu na svém Twitteru. NATO nazývá „zbytečnou vojenskou organizací“ a tvrdí, že „se raději bude dívat na fotbal“, zatímco je NATO bude obviňovat z provokací na ukrajinském území. 

11.července 2018 v 19:46, příspěvek archivován: 12.července 2018 v 12:49

Пока бесполезный военный блок #НАТО обвиняет нас в провокационной деятельности и продолжает скрежетать зубами в Брюсселе, мы готовимся смотреть #ЧМ2018 https://t.co/StEEbLe3dd

Místopředseda výboru pro obranu Jurij Švitkin naopak tvrdí, že je znepokojený zvyšováním rozpočtu NATO a tím, že soustřeďuje svůj vliv u ruských hranic, uvádí server Ria novosti.

„USA a aliance vedou nepřátelskou politiku vůči naší zemi. Co se týče návrhu Trumpa o zvýšení rozpočtu na obranu a reakce ostatních států, jasně se rýsuje konflikt. Trump v tomto případě jedná jako podnikatel a aliance se snaží udržet svůj ekonomický stav ve světle vznikající situace,“ řekl Švitkin.

Putin není nepřítel, ale nesmí být hrozbou pro Evropu. Proto máme NATO, myslí si Trump

Podle politika Rusko se nebude zapojovat do „války ozbrojení“, ale určitě hodlá učinit potřebná preventivní opatření, aby se ubránili v případě možného útoku ze strany nepřítele.

Ředitel výboru pro mezinárodní vztahy Konstantin Kosačev ve středu na svém Facebooku uvedl, že NATO je zastaralá organizace, která existuje jen díky existenci a vymýšlení si „vnějších nepřátel“. 

„Trump ve skutečnosti obchoduje s bezpečností jako se zbožím a jeho ultimatum má vliv. Zbývá nám jenom soucítit s Evropany, kteří se nevčas pohádali s Ruskem, a proto přišli o důležité pozice ve sporu s Washingtonem,“ napsal.

NATO v reakci na ruskou anexi Krymu a rozpoutání konfliktu na východě Ukrajiny na jaře 2014 rozmístilo v Pobaltí, Polsku, Bulharsku a Rumunsku své pozemní jednotky. Na začátku června hlavy devíti států střední a východní Evropy ve Varšavě vybídly Severoatlantickou alianci, aby - po pozemních silách - posílila své „východní křídlo“ také o letecké a námořní jednotky.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...