130 let

Kouř po výbuchu sopky na ostrůvku Whakaari, také známém jako White Island. | foto: Reuters

Stav mnoha zraněných po erupci novozélandské sopky Whakaari je vážný, obětí je již 6

Svět
  •   7:38aktualizováno  11:56
Wellington - Na šest mrtvých vzrostla bilance pondělní erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island. Oznámila to policie, podle níž jeden z lidí hospitalizovaných s těžkými popáleninami svým zraněním podlehl. Osm osob se stále pohřešuje a podle úřadů jsou s největší pravděpodobností rovněž po smrti.

Na ostrově hrozí další výbuch, takže tam záchranáři zatím nemohou vstoupit. Při přeletech nad ostrůvkem ale nebyly zaregistrovány žádné známky života. Policie zahájila v souvislosti s úmrtím turistů na ostrově vyšetřování.

Fotografie zobrazuje ostrov White Island před výbuchem sopky.
Pohled na ostrov po výbuchu sopky.

Po katastrofě zůstává v nemocnicích 30 zraněných, z toho 26 má popáleniny na více než 30 procentech těla. „Ne všichni pacienti s popáleninami přežijí,“ řekl novinářům podle deníku The Guardian lékař Pete Watson. „Většina utrpěla popáleniny na více než 30 procentech těla, mnozí mají problémy s dýcháním a poškozené plíce,“ dodal Watson. Zranění jsou ve věku od 13 do 72 let a umístěni byli do nemocnic na Novém Zélandu, někteří budou převezeni do Austrálie.

Sopka na Novém Zélandu zabíjela. Zemřelo pět lidí, další jsou zranění či nezvěstní

„Ne všichni pacienti s popáleninami přežijí,“ řekl novinářům podle deníku The Guardian lékař Pete Watson. „Většina utrpěla popáleniny na více než 30 procentech těla, mnozí mají problémy s dýcháním a poškozené plíce,“ dodal Watson. Zranění jsou ve věku od 13 do 72 let a umístěni byli do nemocnic na Novém Zélandě, někteří budou převezeni do Austrálie.

PŘEHLED NEJVĚTŠÍCH ERUPCÍ SOPEK V 21. STOLETÍ

Nejničivějším sopečným výbuchem v dějinách byla erupce sopky Tambora na indonéském ostrově Sumba, při které v dubnu 1815 zahynulo na 92 tisíc lidí.

Přes 350 obětí - říjen-listopad 2010, Merapi (Indonésie) - Série erupcí jedné z nejaktivnějších sopek na světě, indonéského vulkánu Merapi na ostrově Jáva, si vyžádala životy více než 350 lidí a kvůli chrleným proudům žhavých sopečných plynů, úlomků magmatu a sopečného popela muselo domovy z okolí opustit přes 300 000 obyvatel.

147 obětí - 17. ledna 2002, Nyiragongo (Kongo)- Výbuch konžské sopky Nyiragongo zabil 147 lidí, asi 120 000 obyvatel bylo nuceno před žhavou lávou opustit své domovy.

Nejméně 69 obětí - 3. června 2018, Volcán de Fuego (Guatemala) - Nejméně 69 lidí zemřelo po erupci jednoho z nejaktivnějších vulkánů ve Střední Americe, guatemalské sopky Volcán de Fuego. Kvůli výbuchům byla nařízena evakuace více než 3200 obyvatel a podle úřadů zasahuje rozptyl sopečného popela území, na kterém žije zhruba 1,7 milionu lidí. Jedná se o nejtragičtější výbuch sopky v zemi od roku 1902, kdy erupce sopky Santa María připravila o život nejméně 5000 osob, podle některých zdrojů více než 7000.

63 obětí - 27. září 2014, Ontake (Japonsko) - Náhlá erupce sopky Ontake na hlavním japonském ostrově Honšú asi 200 kilometrů západně od Tokia si vyžádala životy 63 lidí. Jedná se o nejtragičtější katastrofu tohoto druhu v Japonsku od roku 1902, kdy výbuch sopky na ostrově Torišima zabil 150 lidí.

V době erupce, která začala v pondělí kolem druhé hodiny odpoledne místního času (dvě hodiny ráno SEČ), bylo na neobydleném, ale turisty navštěvovaném ostrůvku 47 lidí. Z toho 24 osob byli Australané, dále šlo o devět Američanů, pět Novozélanďanů, čtyři Němce, dva Číňany, dva občany Británie a Malajsijce.

Policie zatím potvrdila pět obětí, jejichž těla byla převezena do Aucklandu k soudní pitvě. První identifikovanou obětí se stal Hayden Marshall-Inman, který na ostrůvek ležící severně od pobřeží Nového Zélandu jezdil několik let jako turistický průvodce.

Policie se bude z lodě asi kilometr od ostrůvku snažit zjistit situaci pomocí dronů. Práci jí ztěžuje i silný vítr. Experti varovali, že v příštích 24 hodinách je 50procentní pravděpodobnost další stejně silné či menší sopečné aktivity.

Policie také kvůli úmrtím zahájí vyšetřování. Na dotaz novinářů nepotvrdila, zda se bude týkat organizátora turistických zájezdů na ostrov. „Budeme vyšetřovat, zda je někdo trestně zodpovědný za úmrtí a zranění,“ řekl bez dalších podrobností John Tims z místní policie.

Několik pilotů vrtulníků přistálo přímo na kráteru, aby pomohlo lidem postiženým erupcí, popsal místním médiím pilot John Funnell. Ten podle BBC pomáhal v pondělí s komunikací mezi piloty, kteří letěli na White Island. „Dva z nich na kráteru vystoupili z vrtulníku, aby pomohli přeživším, z nichž někteří byli těžce zranění,“ popsal Funnell.Premiérka Jacinda Ardernová se dnes také setkala se záchranáři, kteří jako první dorazili v pondělí na White Island, a ocenila jejich „neuvěřitelnou statečnost“.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás