Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

StB měla agenty i mezi rakouskými celníky

Svět

  12:12
BRATISLAVA/PRAHA - Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN v minulých dnech zveřejnil jmenný seznam důstojníků a příslušníků StB u jednotek Pohraniční stráže na slovenském území. A současně přišel na to, že se to v Rakousku hemžilo agenty československých komunistických tajných služeb.

Pohraničníci v roce 1971. foto: ČTK

"Zjistili jsme, že pro zpravodajské složky komunistického Československa pracovaly desítky Rakušanů," uvedl v rozhovoru pro LN ředitel sekce dokumentace ÚPN Lubomír Morbacher.

ČTĚTE TAKÉ O RAKOUSKO-ČESKÝCH VZTAZÍCH

Podle zjištění ústavu měla StB a další tajné služby své agenty mezi obyvateli pohraničních obcí, jako například mezi hospodskými, ale také mezi rakouskými celníky a policisty. Většina nepracovala pro československé komunisty z nějakého levicového idealismu, ale za peníze. Částky, které byly agentům zaplaceny, se pohybují v řádu tisíců šilinků.

Slovenský deník Sme cituje ze spisů případ rakouského celníka z pohraniční vesnice Kitsee nedaleko Bratislavy, který během 52 schůzek předal svým řídícím orgánům 165 zpravodajských informací a dostal za to 39 tisíc šilinků. "Zverbovaní Rakušané pomáhali mařit pokusy o útěk, ale i dávali informace o tom, komu se útěk povedl," uvádí Morbacher.

Autor: