2. června 2011 12:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

StB měla agenty i mezi rakouskými celníky

Pohraničníci v roce 1971. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohraničníci v roce 1971. | foto: ČTK

BRATISLAVA/PRAHA Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN v minulých dnech zveřejnil jmenný seznam důstojníků a příslušníků StB u jednotek Pohraniční stráže na slovenském území. A současně přišel na to, že se to v Rakousku hemžilo agenty československých komunistických tajných služeb.

"Zjistili jsme, že pro zpravodajské složky komunistického Československa pracovaly desítky Rakušanů," uvedl v rozhovoru pro LN ředitel sekce dokumentace ÚPN Lubomír Morbacher.

ČTĚTE TAKÉ O RAKOUSKO-ČESKÝCH VZTAZÍCH

Podle zjištění ústavu měla StB a další tajné služby své agenty mezi obyvateli pohraničních obcí, jako například mezi hospodskými, ale také mezi rakouskými celníky a policisty. Většina nepracovala pro československé komunisty z nějakého levicového idealismu, ale za peníze. Částky, které byly agentům zaplaceny, se pohybují v řádu tisíců šilinků.

Slovenský deník Sme cituje ze spisů případ rakouského celníka z pohraniční vesnice Kitsee nedaleko Bratislavy, který během 52 schůzek předal svým řídícím orgánům 165 zpravodajských informací a dostal za to 39 tisíc šilinků. "Zverbovaní Rakušané pomáhali mařit pokusy o útěk, ale i dávali informace o tom, komu se útěk povedl," uvádí Morbacher.

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO SERVISNÍ TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 22 000 - 27 000 Kč