Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Štědrý beduín Kaddáfí nejspíš našel azyl v Jižní Africe'

Svět

  12:20
PRAHA/TRIPOLIS - Kaddáfího režim je u konce. Alespoň to tvrdí většina zahraničních deníků. V Tripolisu i tak ale pokračují boje mezi Kaddáfího jednotkami a rebely a nikdo neví, kde se plukovník skrývá. "Určitě už není v Tripolisu," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz egyptský novinář zabývající se děním v arabských zemích Jásir Daniel Reizk.

Muammar Kaddáfí.

Co předcházelo přelomu ve válce Libyi. Poslední měsíce byl relativní klid..
Režim každým dnem slábl a rozpadával se. Mě to nepřekvapilo. I když Kaddáfí je nevyzpytatelný člověk a nevíme, co má ještě v rukávu. Je možné, že se ještě někde objeví a u bude hrát tu jeho hru na kmeny. Není vyloučeno, že vzniknou ještě nějaké enklávy odporu.

REVOLUCE V LIBYI

A kde se podle vás plukovník Kaddáfí skrývá? Je ještě v Tripolisu?
Jisté je, že Kaddáfí je takový narcista, že by se určitě neskrýval v žádné díře. Nevěřím, že je v Tripolisu. Nevěřím ani, že je v Alžírsku, jak se píše. Žádná arabská země nestojí o časovanou bombu. Nejpravděpodobněji uprchl do Jižní Afriky, kterou finančně podporoval. Byl pro ně takový štědrý beduín. Dalším možným místem, kam Kaddáfí prchl, je Čad. Mám nepotvrzené informace, že jeho manželka, dcera a manželky jeho synů jsou v Čadu už dva dny.

Skončí Kaddáfí před mezinárodním soudem?
Kaddáfí bude podle mého názoru chycen a skončí před soudem. Jak znám Libyjce, tak ho ale nevydají mezinárodnímu soudu. Oni mají nakonec větší právo, aby ho soudili.

Přehledná infografika

Co je podle vás největší nebezpečí dalšího vývoje v Libye?
Určitě rozkol v Národní radě. Ten je na spadnutí už několik týdnů, například když předminulý týden byl zabit vojenský šéf povstalců Abdal Fatah Júnis rukou vlastních lidí. V národní radě je hodně znepřátelených frakcí.

Nebudou tedy schopni shodnout se na vládě?
Přesně tak. V radě je sice několik schopných lidí jako například Mahmúd Džibríl. Rada je ale výsledkem velmi těžkého hledání rovnováhy kmenové, politické a také hledání rovnováhy mezi občanskou společností v západním slova smyslu a islámskou tradiční společností.

Jak byl měl svět podle vás reagovat na případný pád Muammara Kaddáfího?
Západ se musí naučit komunikovat s umírněnými islamisty, protože toto hnutí bude mít určitě navrh. Zároveň by měl podporovat i tu část společnosti, která je ne-islámská. V Libyi totiž nelze mluvit o sekulární společnosti. Vše je o zdravé rovnováze.

Tripolis v obklíčení

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat