Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Štědrý DiCapriův dar přivedl ruské ochranáře do úzkých. Bojí se represí Kremlu

Svět

  6:00
Prominentní hnutí bojující za ochranu životního prostředí na ruském Dálném východě se dostalo do potíží poté, co obdržela štědrý finanční dar od nadace filmové hvězdy Leonarda DiCapria. Na základě kontroverzní legislativy, jíž Kreml likviduje nepohodlné nevládní organizace, ho státní moc označila za „zahraničního agenta“. Ochranáři se chtějí zachránit tím, že téměř 160 tisíc dolarů vrátí.

Držitel Oscara a ekologický aktivista Leonardo di Caprio nejprve podporoval rivala Clintonové Bernieho Sanderse. Poté, co byl výběr prezidentských kandidátů zúžen, však pořádal pro Clintonovou benefiční akci, jejíž výtěžek následně putoval na pomoc financování její kampaně. foto: Reprofoto

Danajský dar. Tak lze chápat 159 tisíc dolarů, kterými Nadace Leonarda DiCapria v červenci podpořila aktivity Sachalinské hlídky životního prostředí. Štědrá částka, jíž chtěl slavný herec známé enviromentální bojovníky podpořit, ochranáře namísto toho vydala napospas kontroverzní ruské legislativě.

K TÉMATU:

Státní dumou schválené zákony o „zahraničních agentech“ a „nežádoucích organizacích“ prezentuje Kreml jako nástroj k potírání zahraničního lobbingu na půdě Ruské federace, dosavadní praxe však nasvědčuje tomu, že tato legislativní opatření využívá k účtování s nepohodlnými oponenty. Za tři roky se pozornost režimu upřela na téměř sedm desítek „zahraničních agentů“, mezi nimi i proslulý Memorial mapující zločiny stalinismu či neméně zvučné Výbor proti mučení a vzdělávací fond Dinastija, jež na protest ukončily svoji činnost.

Žádné peníze zpoza hranic

Sachalinská hlídka životního prostředí, jedno z nejstarších enviromentálních hnutí v Rusku, v jejich stopách jít nechce. Týden poté, co ji úřady označily za „zahraničního agenta“, oznámila, že peníze shromážděné holywoodskou hvězdou a dalšími neruskými nadacemi vrátí. A dodala, že finanční prostředky ze zahraničí „v budoucnu odmítá přijímat“, citovala z prohlášení agentura AFP.

159 tisíc dolarů od Dicapriovy nadace bylo vůbec prvním grantem, kterým se herec známý svým aktivismem v klimatické problematice angažoval na ruské půdě. Peníze mířily na ochranu východního pobřeží ostrovu Sachalin, kde se nachází cenný ekosystém, uvedl šéf hnutí Dmitrij Lisicyn.

„Jednalo se o projekt cílený na komplexní ochranu (tamních lososů), včetně boje proti pytlačení a výzkumu. Populace divokého lososa tady na Sachalinu se rychle zmenšuje,“ vysvětlil laureát prestižní ceny Goldman Enviromental Prize. Tu v roce 2011 obdržel za snahu zmírnit devastující dopad, kterým se na sachalinské přírodě podepisuje těžba tamních bohatých zásob ropy a plynu.

Nebráníme Holywood, ale vlastní domov

Zatímco někteří známou organizaci oceňují a další ji podporují, jiným je trnem v oku. Sachalinská hlídka životního prostředí se opakovaně dostala do křížku jak s mezinárodními ropnými společnostmi, tak s ruskými úřady, které řadu jejích aktivit problematizují jako „politické“.

„Politikou jsme se nikdy nezabývali,“ oponuje Lisicyn. „Absurdní“ rozhodnutí ministerstva spravedlnosti hodlá napadnout u soudu, kde chce jméno své organizace očistit. I kdyby se mu to ovšem podařilo, sotva bude mít vyhráno. Stopkou vystavenou zahraničním dárcům přijde hnutí o naprostou většinu svých příjmů. „Bohužel, jen pět procent peněz je ruského původu,“ posteskl si.

Perzekuované neziskovce tak nezbývá, než prosit o pomoc ruskou veřejnost, v prvé řadě obyvatele samotného Sachalinu. „Sachaliňany by to mělo zajímat. Nechráníme přírodu v Holywoodu, kde žije DiCaprio, ale (u nás doma), na našem vlastním ostrově,“ apeloval Lisicyn.

Autor: