Zvláštní vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Blízký východ Steve Witkoff, bývalý realitní magnát a obchodník s kryptoměnami, který nemluví rusky, jednal s Putinem 11. února, 13. března a 11. dubna v Moskvě a Petrohradě. Podle dostupných záběrů ho nedoprovázel žádný americký poradce ani tlumočník, píše server stanice NBC News.
Dva bývalí američtí velvyslanci uvedli, že používáním kremelských tlumočníků Trumpův vyslanec riskoval, že nezachytí některé nuance v Putinových zprávách a nebude si moct nezávisle ověřit, co mu bylo řečeno.
„Jazyk nikdy nebyl úplně stejný, když jsem poslouchal překlady ruských a amerických tlumočníků,“ uvedl bývalý americký velvyslanec v Rusku Michael McFaul, který jednání svého následovníka označil za velmi špatný nápad. „Standardem v diplomacii je mít vlastního tlumočníka – je to naprostý základ,“ dodal William Taylor, bývalý velvyslanec USA na Ukrajině.
11. dubna 2025 |
Ruský prezident Vladimir Putin, o kterém je známo, že mluví částečně anglicky, během jednání a při oficiálních schůzkách tlumočníka využívá. Na setkání s Witkoffem ho doprovázel jeho zvláštní poradce Jurij Ušakov, který v letech 1998 až 2008 působil jako ruský velvyslanec ve Spojených státech, a Kirill Dmitrijev, zvláštní vyslanec pro investice a hospodářskou spolupráci. K týmu se připojil právě i ruský tlumočník.
Utajení citlivých informací
Kromě překladu rozhovorů přítomnost amerického tlumočníka na podobných setkáních zajišťuje také přesnější písemný záznam o schůzce pro zbytek vlády, známý jako memorandum o rozhovoru neboli „memcon“.
Absence takových záznamů by mohla způsobit problémy dalším vysoce postaveným členům Trumpovy administrativy, jako je ministr zahraničí Marco Rubio nebo Trumpův zvláštní vyslanec pro Ukrajinu Keith Kellogg, kteří se snaží v jednáních o míru pokročit, uvedl McFaul.
Witkoff, který sehrává klíčovou roli ve snaze USA vyřešit nejen válku na Ukrajině, ale také konflikt v Gaze nebo jadernou dohodu s Íránem, vyvolal pochybnosti také kvůli špatnému nakládání s citlivými informacemi. Jeho letadlo, které používá na cesty do Ruska, není vybaveno zabezpečeným vládním komunikačním systémem, uvedli pro NBC dva západní představitelé.
Úředníci z ministerstva zahraničí však vysvětlili, že Witkoff před nástupem do letadla uskutečnil citlivé hovory z americké ambasády a má zabezpečený mobilní telefon.
Zástupkyně mluvčího Bílého domu Anna Kellyová ve svém prohlášení uvedla, že Witkoff „dodržuje všechny bezpečnostní protokoly ve spolupráci s ministerstvem zahraničí“. Witkoffův tým na žádost NBC o komentář nereagoval.
Trump se ve své kampani opakovaně zavazoval k ukončení války na Ukrajině v prvním dni po svém nástupu do Bílého domu. Přestože se Spojené státy snaží o nalezení cesty k ukončení konfliktu, jejich zástupci zatím nebyli úspěšní.