18. března 2017 12:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dvě rány do srdce. Manažer ruské kosmické agentury by zřejmě zavražděn ve vazbě

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Shutterstock

MOSKVA Bývalý vysoký činitel ruské kosmické agentury Roskosmos Vladimir Jevdokimov, vyšetřovaný kvůli podezření z podvodu velkého rozsahu, byl v sobotu v moskevské vazební věznici zřejmě zavražděn. Vyplývá to z informace, kterou agentuře TASS v sobotu poskytla představitelka ruského vyšetřovacího výboru Julija Ivanovová.

Nicméně vyloučena stále není ani verze sebevraždy. První informace hovořila o možnosti, že trestně stíhaný bývalý výkonný ředitel Roskosmosu pro kontrolu kvality a spolehlivosti spáchal sebevraždu. Posléze ale Ivanovová sdělila, že „při ohledání mužova těla, rok narození 1965, byla zjištěna tři bodná zranění, jedno na krku a dvě v oblasti srdce“.

Podle moskevských vyšetřovatelů začal být případ vyšetřován jako spáchání trestného činu vraždy. Nejmenovaný zdroj mezi vyšetřovateli později TASS upozornil, že sebevražda ještě není zcela vyloučena. Prozradil, že mrtvý byl objeven na toaletě, kam kamery nedohlédnou, a poukázal na to, že několik bodných či řezných ran není hlubokých, což nevylučuje, že si je mohl způsobit sám.

Společnou celu Jevdokimov obýval s jedenácti dalšími osobami, s nimiž údajně vycházel dobře. Jeho tělo bylo objeveno časně ráno ve čtyři hodiny.

Jevdokimov policie zatkla v prosinci loňského roku a obvinila z podvodu mimořádně velkého rozsahu. Jde o případ zpronevěry se způsobením škody ve výši 200 milionů rublů (88 milionů korun) z let 2007 až 2009 v letecké společnosti MiG, kde tehdy Jevdokimov pracoval.Soud na obviněného uvalil vyšetřovací vazbu a odmítl jeho propuštění na kauci. Později vazbu prodloužil do 30. dubna.

Jevdokimov, stejně jako další spoluobviněný vysoký pracovník Roskosmosu Alexandr Zolin, jakoukoli vinu popírali. Podle médií jim při prokázání viny hrozilo šest let vězení.

ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz