24. března 2018 9:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stínový ministr vyzval k novému referendum o brexitu a ‚dostal padáka‘

Jeremy Corbyn v únoru 2018. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeremy Corbyn v únoru 2018. | foto: Reuters

LONDÝN Vůdce britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn v pátek vyloučil ze stínové vlády jejího člena, který vyzval k novému referendu o odchodu země z Evropské unie. Jde o Owena Smithe, který měl v týmu představujícím možný vládní kabinet hlavní opoziční strany na starost problematiku Severního Irska.

Smith byl ale také v roce 2016 Corbynovým vyzyvatelem v boji o vedení strany, v němž Corbyn předtím stál teprve rok. Na twitteru si Smith postěžoval, že mu Corbyn „dal padáka“ za názor o škodách, které brexit zemi způsobí. Ten Smith projevil v článku, který napsal pro list The Guardian a který vyšel v pátek.

V textu Smith vyzval k novému referendu, ve kterém by se Britové vyjádřili k vyjednaným podmínkám odchodu Británie z EU. Kdyby je nepřijali, země by ve společenství evropských zemí de facto zůstala.

Smith se tak postavil proti stanovisku, které zastává Corbyn. Ten dlouhodobě uvádí, že respektuje výsledek referenda z června 2016, ve kterém 52 procent Britů hlasovalo pro brexit.

Vypuzení Smithe okamžitě vyvolalo kritiku proti Corbynovi. Bývalý ministr práce Peter Hain neváhal jeho krok srovnat se stalinskými čistkami.

ČTK

Statutární město Frýdek-Místek
Vedoucí odboru správy obecního majetku

Statutární město Frýdek-Místek
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 21 480 - 32 290 Kč