Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Stít hlavu, useknout ruku, vyhostit. Saúdská Arábie válčí s drogovou epidemií po svém

Blízký východ

  6:00
RIJÁD/PRAHA - Pouštní království přikládá boji proti drogám stejný význam jako boji proti terorismu. A tomu odpovídají i tresty. Od useknutí končetin až po stětí hlavy.
Za ostrým potlačováním návykových látek stojí ministr vnitra, korunní princ...

Za ostrým potlačováním návykových látek stojí ministr vnitra, korunní princ Muhammad ibn Najíf (na snímku uprostřed). foto: Reuters

Za prvních šest měsíců letošního roku bylo v Saúdské Arábii popraveno již 100 lidí, více než za celý uplynulý rok. Téměř polovina exekucí se týkala drogových deliktů, při kterých nebylo spácháno násilí. Vyplývá to z údajů organizace Human Rights Watch (HRW), které zveřejnila na internetových stránkách.

Smrt pašerákům

„Je už samo o sobě dost zlé, že Saúdská Arábie popravuje tolik lidí, ale exekuce kvůli nenásilným drogovým deliktům ukazují, jak zavrženíhodné tyto popravy jsou,“ uvedla k tomu ředitelka HRW pro Blízký východ Sarah Leah Whitsonová.

K TÉMATU:

Čísla lidskoprávní organizace potvrzují jednak to, že vláda krále Salmána bin Abd al-Azíze, který nastoupil na trůn koncem ledna letošního roku, přitvrdila v úsilí udržet si kontrolu nad děním ve společnosti. Zároveň ale údaje HRW ukazují, že problematika drog – jejich pašování a konzumace – je v zemi stále palčivější.

Jak vyplývá ze statistik, souvisí 60 procent všech trestných činů spáchaných v Saúdské Arábii právě s drogami. Za ostrým potlačováním návykových látek stojí ministr vnitra, princ Muhammad ibn Najíf. Ten je už nějakou dobu zodpovědný za boj proti terorismu a koncem dubna navíc svou pozici ještě posílil tím, když byl králem Salmánem jmenován korunním princem. Saúdskoarabská vláda považuje boj proti drogám za důležitý, stejně jako se snaží všemi prostředky potírat terorismus. A pociťují to například i cizinci. Každý návštěvník obdrží přihlašovací formulář, na němž je uvedeno: Smrt pašerákům drog.

Únik z reality i touha po štíhlejším těle

V zemi, v níž je uplatňován přísný výklad islámu a kde oficiálně neexistuje veřejná zábava v podobě kin nebo divadel, představují drogy například pro mladé lidi často jediný způsob, jak uniknout z oficiální, silně svázané životní reality. I proto zde konzumace drog neustále roste. 

Večírky Severokorejců? Domácí pálenka, kočičí cigarety a amfetamin

Jak uvádí ve své knize Psychická pohoda v zemích Perského zálivu psycholog Justin Thomas, který působí na Zajdově univerzitě v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, sahají mladí lidé po těchto látkách i proto, že přejímají západní kult výkonnosti a těla. Drogy jsou pak pro ně nejenom stimulátorem, ale například i prostředkem, jak rychle snížit tělesnou váhu.

Dle oficiálních statistik saúdskoarabského ministerstva vnitra existuje v zemi s 28 miliony obyvatel zhruba 200 tisíc drogově závislých. Loni bylo kvůli porušení protidrogových zákonů zatčeno 35 tisíc lidí, z toho čtvrtina v souvislosti s jejich pašováním nebo obchodováním. Skutečná čísla zřejmě budou podstatně vyšší. Ročně policie zajistí drogy za 1,2 miliardy dolarů, což odpovídá desetině toho, co je v této zemi v oběhu.

Amfetamin a léčebny

V roce 2014 se podařilo dle vládních statistik zajistit 60 tun hašiše a 50 až 60 kilogramů heroinu. Obzvlášť na vzestupu je ale obliba syntetických drog, zejména těch na bázi amfetaminu. 

Nečekaný problém v muslimském Pákistánu - přibývá alkoholiků

Jak uvádí ve svých zprávách Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), vzrostla v zemi hlavně obliba tablet s obchodním označením Captagon. Jedná se o amfetaminový derivát, který byl například v 80. letech využíván v západní Evropě jako doping u fotbalistů. Do Saúdské Arábie se dostává přípravek z Bulharska přes Turecko a Sýrii. Kvůli válce v sousedních zemích, Jemenu a Iráku, je pašování tablet do Saúdské Arábie jednodušší.

V zemi už také existuje několik zařízení, kde probíhá léčba drogově závislých. Vláda na jejich provoz vydává přes 300 milionů dolarů ročně. Léčit se v těchto zařízeních ale mohou pouze Saúdové. Drogově závislí z řad cizinců jsou totiž zatčeni a vyhoštěni.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!